Арки за кухнята от гипсокартон вместо вратата – декорация от собствените си ръце
Арката в кухнята не е просто алтернатива на вратата, а самодостатъчно дизайнерско решение, което може напълно да промени характера на интериора. Оригиналността, функционалността, визуалното разширяване на пространството са само малка част от предимствата на този архитектурен елемент. Но най-важното е да инсталирате арката вместо вратата в кухнята със собствените си ръце – ако се доближите внимателно до въпроса, не е трудно да се изгради ефективна конструкция от гипсокартон. Как да реализираме това начинание? За да разберете, обмислете целия процес на създаване на арка – от избора на формата до декорацията.
Вместо вратата към кухнята се оформят извити отвори
Архитектурните гипсокартонови конструкции все повече натискат традиционните врати от кухните – това се потвърждава и от многобройните фотографии на интериори, проектирани в голямо разнообразие от стилове. И това явление има две причини: солиден набор от предимства на арки и техните широки декоративни възможности – ще се запознаем по-подробно с всеки момент.
Предимства на кухненските арки
Аркадната конструкция е изгоден вариант на дизайна на входната врата, като се приемат следните предимства:
- Изключителен дизайн. Първо, самата дъга изглежда по-оригинална от обикновената врата на шаблона. На второ място, той дава неограничени възможности за проектиране на зоната на преминаване: всяка форма, цвят, декор – в този случай всичко зависи само от вашето въображение. Аркадната конструкция може едновременно да служи като незабележим преходен елемент между интериора и да служи като уникална декорация на пространството, но във всеки случай получавате изключителен дизайн.
- Леко тегло. Гипсокартонът е с ниско тегло, така че архитектурната структура не зарежда подпорните стени, макар и масивна да изглежда.
- Увеличете пространството. Арката изтрива ясната граница между кухнята и съседната стая, което ви позволява да направите пространството визуално по-обемно.
- Маскиращ ефект. В кухините на гипсовата картонена арка можете внимателно да скриете различни комуникации. За да направите това, не е нужно да прибягвате до стрелба, както в случая на тухлени или блокови конструкции.
- Финансова достъпност. Гипсовите плоскости са много по-евтини от другите довършителни материали за арки и врати. Освен това поддържането на готовата конструкция не изисква сериозни финансови инвестиции, тъй като често има деформируеми фитинги, които са основният източник на разходи при работа на вратата.
- Лесна инсталация. Материалът е практичен и лесен за обработка, поради което няма да са необходими специални строителни инструменти или професионални знания, за да се украси входната врата – достатъчно е да се придържате към основните инструкции.
Арки и колони в кухнята – препоръки за проектиране
Преглед на снимка арки дизайн, вие ще забележите, че всички от тях са подобни един на друг – това разнообразие се дължи не само на разнообразните довършителни работи, но също така и възможност за извършване на декорация на ръка. Оригиналната декорация на архитектурната структура е в силата на всички – просто трябва да решите какъв материал искате да работите:
- Тапет – традиционно покритие, което не губи популярността си поради огромна гама от цветове и текстури. Оптимален вариант за кухненска арка – нетъкан или винил тапети, тъй като те са устойчиви на износване и се поддават на мокро почистване.
- Живопис е практичен декор, който не се страхува от влага или замърсяване. За кухнята водните емулсионни бои са най-подходящи, тъй като те не съдържат токсични вещества и не излъчват остър мирис.
- Камъкът е солидна и надеждна облицовка с дълъг експлоатационен живот. Гипсокартон няма да издържи на натоварването на естествени камъни, така че е желателно да се използват изкуствени декоративни плочки, които имитират естествени аналози. Структурата на последното може да бъде: тухла, черупка, шисти, гранит, мрамор – от снимката може да се види, че този декор е практически неразличим от естествения камък.
- Циментовата мазилка е елегантна декорация, която няма никакви ограничения: плоски или къдрави корнизи, колони, розетки, барелефи. Препоръчва се да се използва полиуретанова мазилка – тя е лека, така че не оказвайте натиск върху гипсокартона.
- Тъканите – декоративни тъкани правят вратите по-изискани и благородни. За украса е най-добре да използвате силни материи: жакард, брокат, гоблен.
Обърнете внимание! Арката може да бъде украсена не само с материали за довършителни работи, но и с лампи: светодиодни, странични и контурни светодиоди ще декорират вратата и ще осигурят допълнително осветление на кухнята.
Ако дизайнът на зоната на вратата включва инсталиране на няколко арки, за надеждното им прикрепване се нуждаете от стълбове – колони. Те могат да бъдат направени от гипсокартон и декорирани в стила на основните архитектурни елементи. Въпреки това, имайте предвид, че тази опция е подходяща само за просторни кухни – както се вижда на снимката, колоните визуално скриват много полезно пространство.
Устройството на арка от гипсокартона – 7 стъпала
За да почувствате всички обявени предимства на кухненската арка и да получите не само оригинална, но и функционална издръжлива врата, важно е да се разбере напълно технологията на монтиране на архитектурния дизайн. Това сложно упражнение включва редица съществено важни етапи, никой от които не може да бъде пренебрегнат.
Изберете вида арка
Основният критерий за класифициране на арки от гипсокартон за кухнята е форма. Въз основа на тази функция се отличават пет най-често срещани модела.
- Класическа. Арката е с полукръг, чиито дъги леко минават през стените на отвора. Благодарение на универсалния си дизайн е подходящ за всички интериори, но изглежда особено добре в кухни с тесни пътеки и високи тавани. Второто име е Рим, което има историческо оправдание: римляните първоначално започнаха да оборудват полукръгови арки вместо обичайните врати.
- Portal. Арката е правоъгълна, повтаряйки очертанията на вратата. Поради простотата на формата е лесно и бързо изпълнение. Снимка показва, че структурата изглежда сдържан и още по-строго, но точно поради тази строгост, това е най-добрият вариант за кухнята в стила на хай-тек или минимализъм, където неподходящи практики екстравагантен реорганизация на пространството.
- Modern. Версията на хибрид, който комбинира класическите характеристики и правоъгълни арките: заоблени дъга дизайн, но отбеляза, обособен преход от покрива на дясната стена на отвора. Тази форма е подходяща главно за големи стаи с ниски тавани. Поради своята кратка хармоничност се вписват в интериорния дизайн на всяка посока на стил.
- Кръгли. Структурата е под формата на удължена редовна или неправилна елипса с меки гладки дъги. Сводът е донякъде сплескан на върха, поради което дизайнът не изисква високи тавани и изглежда хармонично дори в миниатюрни кухни. Ако искате да визуално разширява вратата и направи границата между двете стаи най-точен, идеалният вариант би бил точно елипсовидна форма на арката на сухото строителство за кухня, снимка от които директно подкрепят нарастващото му влияние.
- Трапецовидния мускул. Нестандартен архитектурен елемент с рязани ъгли. Това прави зоната на вратата активен играч в интериора и дава на пространството динамично настроение. Ефектът на рязаните ъгли е създаден благодарение на частичното декоративно шиене на ъглите на основния правоъгълен отвор. Както можете да видите на снимката, този тип арка е подходящ само за просторни стаи с широки пътеки.
Лекота на работа с гипсокартон
Липсата на осведоменост в спецификата на работата с гипсокартонени плоскости е изпълнена с редица проблеми, които могат да се почувстват вече директно в процеса на декориране на входа. За да избегнете всякакви проблеми, не е излишно да изяснявате основните нюанси на работа с този материал.
Първо, за покриване на арка структура, листове с дебелина най-малко 9,5 мм трябва да бъдат избрани. И ако възнамерявате да използвате тежки продукти, например стъкло или керемиди, като декор, то поне 12,5 мм. За извити завои е по-добре да си купите специален тънък материал – 6,5 мм, тъй като е по-лесно да се обработва. Като се има предвид, че арката ще бъде част от кухненското пространство, се препоръчва използването на устойчива на влага гипскартон – това ще увеличи живота на архитектурния елемент.
На второ място, за да не се деформира листата на гипсокартона, когато се наведе, образуващи горната дъга, преди събранието им работа, за да се подготви: ламинат с вътрешната страна иглен валяк и леко навлажнено с вода с помощта на гъба или мека четка. След посочените процедури, изчакайте обработваният лист да се омекоти малко и леко да го огънете във формата на дъгата.
Важно! Не прекалявайте с омекотяването на гипсокартона, в противен случай ще загуби своята форма и ще се промъкне по краищата.
На трето място, ако трябва да създадете малък декоративен завой, е по-добре да откажете да намокрите и да изрежете материала “сух”: от едната страна на листа, нарязани хартия и гипсови слоеве; леко разчупва частта от листа покрай завършените слотове, но така че гипсът остава върху неповредената втора странична хартия; закрепване на завоя, залепване на слота със змия и процес с замазка.
Подготвителни процедури
Преди да започнете инсталирането на кухненската арка, трябва да се извърши определена подготвителна работа. На първо място, необходимо е да се определи размерът на архитектурната структура. Тук трябва да се съсредоточите не само върху личните предпочитания за вкус, но и върху дела на кухнята – арката трябва хармонично да се вписва в интериорния дизайн. Минимални размери за удобно движение: ширина – 1.2 м, височина – 2.1 м.
Обърнете внимание! След като решите въпроса с размерите, изпълнете рисунката на арката в пълен размер – това ще помогне при последващото рязане на гипсокартонени листове.
След това се погрижете за работните инструменти и материали. Ще ви трябва:
- гипсокартонени плоскости с различна дебелина;
- метални профили;
- Съединители: метални винтове и пластмасови дюбели;
- перфоратор и бормашина;
- отвертка;
- раници за метал;
- нож за гипс или мозайката;
- клещи;
- Иглени ролки;
- рулетка, ниво, въже и молив;
- хартия нож;
- перфорирани ъгли;
- змия;
- шпатула и гипсова мазилка;
- грунд;
- смилане на кожи;
- довършителни материали.
Важно! Не забравяйте да подготвите работна площ – отлепете повърхността на отвора от старото покритие и мръсотията.
Редът на монтаж на арка
Тези, които нямат никакъв опит в инсталирането на арки, но иска да направи свои ръце грандиозно прехвърлящи че стилен дизайн като допълнение кухня, най-добре е да се вземе на класическата структура дъгообразна – а именно неговото поетапно инсталация с обяснителни снимки и предложи да се разгледа по-нататък:
- Отворете гипсокартона. Използвайки създадения по-рано чертеж, изчертайте първата странична половина на тялото на дъгата в пълен размер и го изрежете с електрически мозайката. От получения шаблон изрежете втората странична половина на тялото. Отново, като се позоваваме на чертежа, изчертайте дъга на необходимия радиус върху листа и изрежете края на половината, а след това и на неговия шаблон.
- Профилно рязане. На метални ленти, изрязани осем части: – две от ширината на отвора, четири – височина, две – изви модел на завършващата ивица.
Обърнете внимание! За да огънете, но не разчупете металния профил, направете плитки разрез по краищата му с стъпка от 5 см.
- Сглобяване на рамката. Фиксирайте профилите успоредно един на друг от двете страни на прохода: широк – към “тавана” на дъгата и дългите към стените. В резултат на това трябва да получите двойна рамка, както е на снимката. След това фиксирайте дъгообразните профили върху вертикалните водачи.
Обърнете внимание! За да увеличите твърдостта на трупата, инсталирайте напречните решетки между вертикалните профили. Те също така могат да свързват хоризонтални и дъгообразни профили.
- Монтиране на корпуса. Алтернативно, с помощта на самонарезни винтове и дюбели, фиксирайте вертикалните странични части към рамката.
- Производство на крайната лента. Изрежете лента от гипсокартон за долния край – дължината му е + отваряне ширина 10-15 см, в зависимост от зададената радиус. След това, като използвате един от описаните по-горе методи, дайте на лентата необходимото огъване.
- Фиксиране на задника. С винтовете за самозатягане закрепете двете крайни половини към хоризонталния и вертикалния профил, а крайната лента към дъгообразната греда. Средната височина на крепежните елементи е 10 см.
- Клирънсът. Затваряйте ъглите с перфорирани ъгли и змия, след което натискайте и стъпквайте по цялата повърхност на пътеката. След това можете да продължите да завършите дизайна на арката.
Видео: GKL арка със собствени ръце
Подробно описание на процеса
Как да огънете гипсокартон в “мокър” път
Поетапно изграждане на гипсокартон арка вместо врата
Дизайн на арки в интериора на кухнята – снимки и видео
Фото примери за арки в кухнята врати
Видео: идеи за дизайн на арки и колони в кухнята
Завършете арката с мазилка
Вариант с колони
Примери за дизайн
Както можете да видите, дъската от гипсокартон е грандиозна, но достъпна версия на трансформацията на интериорния дизайн на кухнята. Ето основните етапи на изграждане и дизайн на арх структура със снимка – с акцент върху тях, ще бъдат в състояние сам по себе си да се създаде оригинален архитектурен дизайн, който ще бъде нетривиални и функционален заместител на обичайните вратата.