Tento článok je určený všetkým, ktorí sa zaujímajú o otázku: je možné vytvoriť bežnú chladničku? Ihned odpovedáme – môžete, aj keď sú dvere konvexné, a nie ste profesionálnym výrobcom nábytku.
Stojí to za to stavať v slúchadlách bežnú chladničku?
Dôvody odmietnutia nákupu zabudovaného zariadenia v prospech samoinštalovania bežného modelu môžu byť niekoľko:
- Vstavaný model je vždy drahší;
- Keďže iné veci sú rovnaké, zabudované zariadenie má nižšiu objem a kapacitu;
- Je to len to, že dom má už vynikajúcu starú chladničku.
Na druhej strane, postavenie vstavanej chladničky z technického hľadiska je oveľa spoľahlivejší, jednoduchšie a vzhľad celého dizajnu, od kovania až po fasády je v tomto prípade ideálny. Vstavaná chladnička sa neprehrieva, menej hluku a vibruje.
Ak zostanete naďalej pravdivý myšlienke vybudovať chladničku v kuchyni, odporúčame vám zvážiť dva spôsoby, ako to urobiť:
- Metóda 1. Chladničku nainštalujte do krabice (puzdro na ceruzku) navrhnutú podľa jej rozmerov a zaveste dvere fasády skrinky.
- Metóda 2. Zastrčte chladničku pomocou farbiaceho alebo samolepiaceho materiálu (foto-nápady sú uvedené na konci článku).
Pozrite tiež: 10 kritérií pre výber chladničky, ktoré potrebujete vedieť pred nákupom
Metóda 1. Ako vytvoriť bežnú chladničku v skrini
Ak chcete vložiť zabudovanú chladničku do hotového ceruzka, budete potrebovať:
- Guľôčkové vodítka plné predĺženie v polovičnej šírke prednej časti skrine (2 ks);
- Rohy kovové (4 ks);
- Prvky upevnenia (skrutky, skrutky s maticami, skrutky);
- Vŕtačky a kvalitné vrtáky na kov s požadovaným priemerom;
- ceruzka;
- pravítko;
- Úroveň.
Ak chcete vytvoriť rám a fasády puzdra na ceruzku vlastnými rukami (alebo rukami profesionálneho výrobcu nábytku), budete potrebovať:
- MDF alebo hrúbky drevotriesky 16 mm (vybrané so zreteľom na dizajn kuchyne, tj používať rovnaké fasády);
- Melamínová hrana v bareovej hrúbke MDF / drevotriesky 2 mm;
- Náväzky na nábytok sú vhodné s uzávermi a uhol otvárania najmenej o 110 stupňov, takže môžete ľahko dosiahnuť vnútorné zásuvky a police chladničky (3-4 slučky pre veľké dvere a 2-3 pre mraziace dvere);
- Kľučky na nábytok (2 ks);
- Samorezné skrutky;
- Konfekčný nábytok;
- Minifiksy;
- Rohy.
Krok 1. Vykonávame merania a navrhujeme krabicu pre inštaláciu
Ak chcete vybudovať bežnú chladničku v kuchyni, najprv musíte vytvoriť skriňu pre neho. Existujú dva varianty vývoja udalostí: či už ste skúsený majster a urobíte si krabicu sami, alebo ste obyčajná osoba a objednávate výrobu profesionálneho prípadu ceruziek profesionálom podľa individuálnej veľkosti. V druhom prípade stačí priamo postaviť chladničku do výklenku – každý to dokáže podľa našich pokynov.
- V ideálnom prípade by mala byť krabica na inštaláciu chladničky plánovaná v štádiu dizajnu kuchynského setu – takže sa nemusíte obťažovať hľadaním vhodných materiálov pre nábytok.
Bez ohľadu na to, ako si vyberiete, najprv musíte určiť miesto, kde bude zariadenie stáť, a vykonať presné merania budúceho prípadu tužky.
- Hlavný princíp určovania rozmerov rámu: okolo chladničky musí neustále cirkulovať vzduch, aby ochladil jeho povrch. To znamená, že vaša skrinka bude o niečo väčšia ako chladnička.
Algoritmus je nasledovný:
- Merať šírku, výšku a hĺbku chladničky, ako aj vzdialenosť od podlahy k stredu medzery medzi jej hornými a spodnými dverami.
- Určujeme veľkosť podrobností prípadu ceruziek, pričom zohľadníme technologické zásoby:
- Vonkajšia šírka skrinky. V tomto prípade musíte položiť zásobu na inštaláciu slučiek minimálne 28 mm. Preto so šírkou chladničky 600 mm a hrúbkou dvoch bočných stien krabice 16 mm je vonkajšia šírka skrine minimálne 660 mm.
- Výška puzdra ceruzky. Vyberie sa podľa vlastného uváženia, ale v ideálnom prípade by mal byť puzdro na ceruzku na úrovni s visiacimi skrinkami headsetu. To znamená, že v prípade, že kuchyňa má výšku 216 cm a puzdro na ceruzku, a tým aj rám stojan musí mať výšku 216 cm, v takom vysokom puzdro na ceruzku cez polici chladničky fit. – Bude potrebovať pre vetranie, a skladovanie vecí.
Dôležitá poznámka: vo výške výklenku chladničky je potrebné pre ventiláciu umiestniť medzeru najmenej 5 cm.
- Regály. Pri veľkosti bočných stien položíme zásobu najmenej 50 mm, čo znamená, že ak je hĺbka chladničky 600 mm, stĺpiky boxu musia mať šírku 650 mm.
- Panel cez chladničku (police). Jeho šírka sa vypočíta podľa vzorca: vonkajšia šírka ceruzky je mínus súčet hrúbok dvoch regálov (napríklad 660-16-16 = 628 mm). Ale dĺžka police by mala byť menšia ako šírka stojana približne o 100 mm – potom sa panel nedostane na stenu a nezakryje zadnú časť chladničky, čo je potrebné na ventiláciu. Ak sa tak nestane, prístroj sa jednoducho prehreje. Preto uvažujeme: 650-100 = 550 mm.
- Horný panel krabice (kryt). Ak máte v úmysle vytvoriť úložný priestor nad chladničkou, môžete vytvoriť horný kryt nepočujúcich (napríklad 628 x 650 mm), ale súčasne budete musieť nainštalovať odvzdušňovač v zadnej časti. Druhá možnosť: jednoducho urobte horný kryt, ktorý nedosahuje stenu o 10 cm, potom predpokladáme: 650-100 = 550 mm.
- Zadná stena polícka. Jeho šírka = vnútorná šírka krabice (napríklad 628 mm). Výška steny sa vypočíta podľa vlastného uváženia (v závislosti od toho, aký vysoký je výklenok), ale berúc do úvahy dve hrúbky horného krytu a panelu nad chladničkou.
- Zadná časť rozdeľovača. Mala by byť široká 150-160 mm a mala by byť rovnaká ako vnútorná šírka rámu.
- Dolná ortéza (2 ks). Šírka je 50 mm a dĺžka zodpovedá vnútornej šírke rámu.
- Podstavec. Mal by byť o niečo menší ako vzdialenosť od podlahy k okraju spodných dverí chladničky tak, aby bola fasádu ľahko otvorená. Takže napríklad vo vzdialenosti od podlahy k okraju dverí 80 mm, výška sokla môže byť približne 68 mm. Dĺžka sokla sa rovná šírke puzdra ceruzky.
- Fasády (3 kusy (pre spodné a horné dvere chladničky a tiež pre policu nad x-com) alebo 2 kusy (ak si staviate puzdro na ceruzky bez police)). Výška a šírka fasády sa vypočíta s ohľadom na hrúbku okraja (2 mm na každej strane časti), a medzery medzi čelami 5 mm (v prípade, že sú potrebné čerpanie fasády v priebehu času). Takže napríklad chladnička s rozmermi 60 cm bude vyžadovať fasády s šírkou 656 mm (bez zohľadnenia okrajov).
Je potrebné venovať pozornosť trom hlavným bodom, aby bola budúca chladnička čo najdlhšia:
- Pre úplné chladenie by skriňa nemala mať zadnú časť, avšak na zaistenie konštrukcie je žiaduce vytvoriť niekoľko rozperiek (ich rozmery, počet a miesto montáže sú uvedené vyššie).
- V blízkosti skrinky s chladničkou by sa nemala umiestniť varná doska ani rúra.
Tu je výkres.
Krok 2. Dávame materiály na rezanie a rezanie
Teraz, keď poznáte správne rozmery puzdra na ceruzku, môžete si objednať jeho výrobu a montáž od profesionálneho pána alebo, ak je to možné, od firmy, ktorá vyrába alebo bude vyrábať vašu kuchyňu.
- Možno nájsť výrobcu nábytku pripravený na takúto neštandardnú úlohu nebude uspieť po prvýkrát. Preto buďte pripravení oboznámiť potenciálneho umelca s kresbou, výpočtom a videom.
Ak vyrábate krabicu sami, ďalším krokom je dať svoj rezivo na rezanie a rezanie do špecializovanej firmy.
Krok 3. Zostavte rámček
V tomto štádiu je potrebné hotové diely tužky zostaviť ako dizajnér:
- Horný panel a panel nad chladničkou sú pripojené k stojanom minifixu.
- Policu a zadnú stenu fixujeme pomocou potvrdení (zospodu). Pripevnite zadnú stenu k stojanom pomocou rohov.
- Na zadnej časti rámu, približne v strede výklenku chladničky, používame tiež rohy na pripevnenie sponky so šírkou 10-15 cm a dĺžky rovnej vnútornej šírke skrinky. Potom snímku zdvihnite vertikálne.
- Do stĺpikov v spodnej časti rámu (do rohov) pripevníme ešte jeden rozmer menšieho rozmeru.
- Kostru sme umiestnili na miesto, kde by mala stáť, a potom ju vyrovnávať v súlade s úrovňou, ktorú sme stihli spolu so susednými závesnými skrinami a obrubníkmi. Pre spoľahlivosť a tuhosť konštrukcie dodatočne pripevňujeme stojan k stene na rohoch (približne v strede puzdra, je tiež možné v spodnej časti).
- Ďalší rozpery sme umiestnili v prednej spodnej časti rámu (za soklom) pomocou rohov: jedna strana rohu je pripevnená k stĺpiku a druhá k podlahe.
- Inštalujeme závesy pre fasády na jednom z regálov. Pre fasádu chladiacej komory môžete nainštalovať 4 slučky a pre mraziacu fasádu stačí pár a niekoľko slučiek.
- V jednom z stánkov urobíme dieru pre drát a pripojíme chladničku k zásuvke. Nezabudnite, že výstup musí byť minimálne 30 cm od podlahy a nie menej ako 10 cm od boku chladničky. Toto usporiadanie sa považuje za bezpečné (a voda nedosiahne a drôt sa nezohrieva).
Krok 4: Nainštalujte chladničku do škatule
Hurá, je čas odstrániť dočasné rozpery, odskrutkovať rukoväť chladničky a zasunúť ju do puzdra ceruzky. Uistite sa, že zatvorené fasády nie sú položené na dverách dverí. Ďalej je potrebné na úkor samotnej chladničky poskytnúť tuhosť regálom, najmä to, ktoré nepodporuje nič a drží fasády (tento stojan sa ohne smerom dovnútra a dvere sa budú kosiť). Na to budeme používať rohy.
- Jedna strana rohu musí byť naskrutkovaná na stojan a druhá na mieste “natívneho” upevnenia dverí chladničky. Za týmto účelom odskrutkujte jeden alebo dva skrutky z výrobného závodu, položte roh a opäť utiahnite skrutky a posuňte roh tak, aby boli fasády vyrovnané.
Tiež roh môže byť zabezpečený cez továrenskú montáž, ako je znázornené na obrázku nižšie.
- Následne priložte druhý roh k inému stojanu po tom, ako ste urobili presné označenie. Nebojte sa vyvŕtať teleso chladničky – to v žiadnom prípade neovplyvní jeho činnosť.
Na týchto fotografiách môžete vidieť, ako sa budú zobrazovať už vytvorené rohy.
Krok 5. Opravujeme fasády na dverách chladničky
Nastal čas na najzaujímavejšie – upevnenie fasád na dverách chladničky tak, aby sa otvorili súčasne. Aby sme to dosiahli, pomôžeme pár guľičiek gule (bez ohľadu na to, či konvexné dvere alebo nie!).
- Najprv určite umiestnenie vodítka – mala by byť inštalovaná približne na rovnakej úrovni s rukoväťou. Ukáže sa, že na veľkej fasáde bude vodič inštalovaný v spodnej časti a malý – na vrchu.
- Odstupom od okraja fasády asi 3 cm nakreslite priamku (pomocou úrovne budovy) s ceruzkou rovnajúcou sa dĺžke vodidla.
- Namontujte prvú časť vodiacej lišty (pozri obrázok vyššie) zaskrutkovaním skrutiek do montážnych otvorov a potom vložte do nej druhú časť vodidla.
- Jednu stranu rohu namontujte na vonkajší okraj pohyblivej koľajnice pomocou skrutiek a matiek.
- Druhý koniec rohu sa pomocou skrutkovača a lisovacej nádoby po značke naskrutkuje na koniec dverí chladničky. Ak je to potrebné, môžete použiť dva rohy (pre koľajnicové a dverné dvere) a potom ich pripojiť pomocou skrutky, ako je znázornené na obrázku nižšie. Ak sa fasáda mierne otvorí nesprávne, jeho poloha sa musí upraviť posunutím rohu. To je všetko, zostáva opakovať rovnaké akcie s druhými dverami.
Metóda 2. Simulujte vstavanú chladničku s výzdobou
Prvá metóda bola pre tých, ktorí sa nebojí ručnej práce a matematických výpočtov. Ale harmonicky zapadnúť chladničku do interiéru a vytvoriť ilúziu vstavanej chladničky môžete a zdobenie spôsoby:
- Farbenie so smaltovanou farbou v tóne náhlavnej súpravy alebo steny. Vhodná autolakovacia farba v rozprašovacích plechovkách alebo smalt v pohároch. Pred lakovaním musí byť povrch chladničky utieraný bielym liehom a pokrytý základným náterom.
- Maľovanie s akrylovou farbou pomocou šablóny. Pred lakovaním by mal byť povrch x-k utieraný bielym liehom a pokrytý základnou. Potom by mal byť ornament krytý transparentným lakom.
- Vinyl PVC fólie lepenie.
- Montáž magnetickej tabule. Vhodný nie pre každý interiér, ale takýto dekoratívny nástroj prinesie praktický prínos – bude možné nechať poznámky a kresliť.
Viac fotopádov pre prepracovanie chladničiek, ako aj krok za krokom majstrovských tried pre ich realizáciu, môžete vidieť v článku: 8 spôsobov zdobenia chladničky.