Ako si vybrať dobrú parník: určiť funkcie, viazanosť a cenu
Každý vie, že dusené jedlo má vlastnú chuť a užitočné vlastnosti z tradičného jedla. Používanie parných riadov odporúča všetkým ľuďom, ktorí sa starajú o svoje zdravie. Obzvlášť dôležité sú takéto potraviny pre deti, tehotné a dojčiace ženy, ako aj ľudí, ktorí sú znepokojovaní chorobami tráviaceho traktu. Povieme vám, ako si vybrať parník, v ktorom môžete variť rôzne lahodné a zdravé jedlá.
Prečo si kúpiť parník
Skôr, parné pokrmy pripravené len pre tých, ktorí to bolo nutné zo zdravotných dôvodov, iní majú šťastie, mať žiadne problémy so žalúdkom, radšej varí tradičným spôsobom – varené, vyprážané, pečené. Výrobky pripravené na pár, z nejakého dôvodu boli považované za nešikovné a mnohí ľudia dokonca sympatizovali s “nešťastným”, ktorý musel jesť výhradne parné krmivo. Teraz väčšina žien v domácnosti ocenila parník a zariadenie malo čestné miesto v mnohých kuchyniach. A nielen preto, že kult zdravého výživy a zdravého životného štýlu pevne prenikol do nášho vedomia. Steamer, pri zachovaní vitamínov a stopových prvkov v potravinách, ich pripravuje rýchlo, a čo je najdôležitejšie, samostatne. A toto rozdeľuje ruky hostesiek a dáva im voľný čas, ktorý môžu tráviť podľa vlastného uváženia. Takže namiesto toho, aby strávil niekoľko hodín v kuchyni, mladá matka nakladá ryby, ryžu a zeleninu do troch košov parníkov a chodí s dieťaťom na prechádzku. Po návrate na nich čaká príjemný a zdravý obed alebo večera.
Ako funguje parník
Stručne povedané, jedlo v parníku je pripravené vo vodnom kúpeli. V základni zariadenia je špeciálna nádrž na vodu. Po zapnutí parníka ohrievacie teleso rýchlo prinesie vodu do varu. Vytvára sa para, ktorá sa privádza do misiek umiestnených nižšie. Z dôvodu pary a varenia je pripravený.
Jednotná a rýchla príprava výrobkov je spôsobená tým, že horúca para obaluje produkty zo všetkých strán. Ďalšou výhodou parníka je to, že umožňuje varenie bez použitia tukov. To je veľmi dôležité pre ľudí, ktorí sa snažia obmedziť príjem tukov.
Ako si vybrať perfektný parník
Ak sa rozhodnete kúpiť parník, mali by ste určiť vlastnosti, ktoré by toto zariadenie malo zodpovedať, aby ste ho mohli pohodlne používať.
Bez ohľadu na to, aký parník si vyberiete, nezabudnite, že do spotrebiča by sa mala nalejeť iba mäkká voda. Ak používate kohútik, je potrebné ho preniesť cez filter. Tuhá voda má vo svojom zložení rozpustené vápenaté a horečnaté soli, ktoré pri vriacej vode prechádzajú do pary a usadzujú sa na stenách parníka počas kondenzácie. Telo prístroja je pokryté vápnikom, ktoré sa musí pravidelne odstraňovať. Je lepšie to urobiť nalievaním roztoku stolového octu do parníka a zapnutím prístroja.
Drahé modely parníkov majú funkciu pripomínajúcu potrebu čistenia stien spotrebiča. Existujú modely, v ktorých elektronický displej zobrazuje informácie o počte cyklov pečenia pred ďalším čistením prístroja. Tiež v predaji existujú modely, ktoré sa automaticky sušia po každom cykle prípravy misky zo steny parníka.
Typ ovládacieho prvku zariadenia
Najčastejšie parníky majú mechanický typ ovládania. Jednoducho ich rozpozná charakteristická kruhová rukoväť na prednom paneli. Ak chcete nastaviť pracovný čas parníka, stačí otočiť gombíkom.
Elektromechanický – najjednoduchší typ ovládania, ktorý má jednu výhodu oproti elektronickej. Ak chcete zapnúť parník, stačí jedno otáčanie rukoväte. Elektronické parníky sú vybavené klávesnicou, na ktorej je malá tabuľka, kde sú zobrazené vybrané režimy. Pochopte, že princíp fungovania takého parníka bude musieť byť dlhší, ale že je presnejšie nastaviť čas varenia. Pani, ktorí už mali čas na použitie oboch typov parníkov, sa odporúča vybrať si mechanické spotrebiče. Po prvé, sú lacnejšie. Po druhé, rozpadajú sa menej často. Po tretie, čas varenia je možné nastaviť manuálne.
Elektromechanický typ ovládania sa používa v modeloch parníkov stredného a nízkeho cenového rozpätia. Sú to zariadenia Moulinex, Braun, Tefal, Atlanta, Binatone, Richards, Saturn, Viconte.
Existujú modely strednej a vysokej cenovej kategórie s elektronickým ovládaním. Ich cena závisí od kvality materiálu, z ktorého sú telo a misky vyrobené, ako aj od množstva ďalších funkcií. Elektronicky riadené modely sú vybavené niektorými parníky Siemens, Electrolux, Tefal, Scarlett, Vítek, AEG, De Dietrich, Gaggenau, imperiálne, Kenwood, Küppersbusch Neff, Unit.
Napájanie zariadenia
Tento parameter určuje čas varenia v parníku. Čím viac misiek v parníku si vyberiete, tým väčšia sila by mala byť. Zvyčajne je výkon zariadenia od 400 do 1800 W. Pre parník s troma košíčkami s objemom 3 až 4 litre je dostatočná kapacita 900-1200 wattov. Ak sa rozhodnete kúpiť jednoduchý parník s jednou miskou, stačí na jeho prevádzku 400-500 wattov.
Počet a tvar parných košov
Najčastejšie v parných strojoch sú dva alebo tri koše, ale existujú modely a jedna miska. V modeloch s dvoma alebo tromi miskami môžete variť viaceré pokrmy naraz. Ak máte veľkú rodinu, je lepšie vybrať si parník s tromi parnými košmi. Nezabudnite skontrolovať, či existuje špeciálna miska na ryžu.
Venujte pozornosť tvaru parných košov. Väčšina modely majú parník kôš s iným priemerom dna, čo je veľmi výhodné pre skladovanie zariadení (to zaberá menej miesta, pretože koše sú vložené do seba). Ale kôš s rôznym priemerom dna môžu byť nepríjemné v prevádzke, pretože to bude možné počas prípravy potravinových košov k zmene miesta, ak zistíte, že v dolnej časti naparovacej misky je takmer pripravený, a na vrchole – len pol je hotovo.
Misky na varenie v provarke sú vyrobené z transparentného žiaruvzdorného plastu. Môžete sledovať proces varenia.
Malé misky sú veľmi vhodné na umývanie v umývačke riadu. Sú veľmi výhodné skladovať, čo je dôležité, ak máte malú kuchyňu s minimálnym počtom skríň. Veľké misky sú potrebné na varenie veľkých produktov (ryby alebo celé kurčatá a pre tieto produkty oválne misky sú lepšie ako okrúhle).
Misky môžu mať demontovateľné alebo nerozdelené dno. Ak je dno odnímateľné, môžete zbierať jednu veľkú z dvoch malých misiek. Spodok môže byť vyrobený z nehrdzavejúcej ocele alebo má nelepivý povlak. Tá veľmi uľahčuje umývanie parníka a umožňuje uhasiť potraviny vo vlastnom džúsu alebo marinade.
Odnímateľné misky sú vybavené parnými zariadeniami Tefal, Bosch, Kenwood, Morphy Richards, Viconte, Unit, Binatone. V tomto prípade majú parné turbíny Tefal a Bosch dno s antiadhéznym povlakom.
Počet paliet
Pri výbere parníkom nezabudnite zistiť, koľko paliet vo zvolenom modeli parníka. To je veľmi dôležité, pretože ak jedna v dvojlôžkovej kotla panvici (čo je typické pre väčšinu modelov), potom odčerpá kondenzát pary a šťava so všetkými produktmi, ktoré sú pripravené v rôznych misy nástroja. V dôsledku toho budú nižšie výrobky impregnované šťavou z horných. Niekedy je to veľmi dobré, a niekedy to nie je – záleží na tom, aké jedlá sú varené v parníku súčasne.
Je lepšie, ak je zásobník hlboký. V tomto prípade nemusíte vypínať parník, aby ste vypustili nahromadenú kvapalinu. Paleta výška 1,5 cm, je dosť priestranná, ale skôr tým, že výška je od 2 do 2,5 cm. Výber parník s hlbokým zásobníka, môžete si byť istí, že nebude mať čas pretečeniu pri príprave väčšiny jedál. Zvyčajne sa riadu varia v dvojitom kotle maximálne 60 minút.
Je veľmi žiaduce, aby paleta bola s rukoväťami. Platí to najmä pre veľmi hlboké palety – počas doby varenia sa budú plniť takmer až k okraju, takže vyleje voda, ľahko sa spáli.
Indikátor vody a možnosť doplnenia
Niektoré modely parníkov sú vybavené externým indikátorom hladiny vody. To je veľmi výhodné, pretože je vždy možné skontrolovať, či je v prístroji dostatok vody na paru. Koniec koncov, pomocou horúcej pary a pripraviť jedlo. Je veľmi dôležité pridať vodu do procesu varenia, ak používate niekoľko vrstiev alebo variť mäso alebo ryby na pár. Voda v panvici nemusí postačovať na nepretržitú prevádzku zariadenia.
Voda sa pridáva cez špeciálny lievik alebo cez duté držadlá košíka na varenie. Možnosť pridávať vodu sa neposkytuje len v najlacnejších modeloch parníkov (Braun, Unit). Väčšina prístrojov je vybavená touto funkciou. Jedná sa o parníky Tefal, Kenwood, Moulinex, Atlanta, Binatone, Saturn, Scarlett, Morphy Richards, Viconte, Vitek, jednotka.
V drahých modeloch je potlačenie zvukového signálu zabrániť potrebe doplniť vodu v parníku. K dispozícii sú vstavané parníky, v ktorých sú všetky procesy automatizované vrátane monitorovania hladiny vody a jej doplnenia. V správnom čase prichádza vyčistená voda z vodného potrubia a kondenzát sa bezpečne zlúči do kanalizačného systému.
Ďalšie funkcie zariadenia
Okrem indikátora hladiny vody a možnosti jeho doplnenia počas varenia majú mnohé modely parníkov nasledujúce dodatočné funkcie:
- zatvorenie v neprítomnosti vody v parníku je veľmi dôležitá funkcia, kvôli ktorému je zariadenie chránené pred prehriatím. Záleží na vašom pohodlí a bezpečnosti pri používaní parníka;
- oneskorený štart – schopnosť určiť čas, počas ktorého bude parník začať svoju prácu. Veľmi užitočná funkcia, ak potrebujete na určitú dobu variť jedlo. V kombinácii s funkciou udržiavania jedla v teplom stave prináša oneskorený štart hostiteľovi veľké príležitosti;
- Udržujte jedlo v teple. Tento režim umožňuje vypnúť parník po varení. Môže udržať pokrm v teple 12 hodín. Je to veľmi výhodné: chodil na prechádzku a na tebe čaká teplý obed, aj keď ste neskoro;
- “Rýchla para” – funkcia, ktorá vám umožňuje maximalizovať proces varenia. Para sa vytvára veľmi rýchlo – v závislosti od modelu parníka, po dobu 30-40 sekúnd. Výrobcovia tvrdia, že týmto spôsobom sa skladujú viac vitamínov. Tvorcovia parného kúpeľa Vitamin +, experti z Tefalu, hovoria, že jedlo je dvakrát rýchlejšie, keď je zapnuté;
- funkčné “recepty” alebo “automatické varenie”. Je k dispozícii iba pre parníky s elektronickým ovládaním. Spoločnosť-výrobca vložil do pamäte prístroja niektoré štandardné recepty prípravy. Je to veľmi výhodné pre tých, ktorí nevedia variť. Stačí uviesť hmotnosť a výrobok a parník bude nezávisle vyberať požadovaný program;
- prevádzkový indikátor parníka. Táto funkcia je k dispozícii vo všetkých modeloch, s výnimkou najlacnejších parníkov neznámych čínskych výrobcov. Je zrejmé, že sa neodporúča kupovať takéto výrobky: nie je známe, aký je kvalitatívny plast, v akom stave sú elektrické drôty;
- indikátor času, ktorý je potrebný na prípravu misky a digitálny displej zobrazujúci teplotu vykurovania. Funkcia je dostupná iba v elektronických parných prístrojoch;
- zvuková signalizácia o začiatku a konci procesu varenia.
Rôzne modely parníkov sú dokončené rôznymi spôsobmi. Preto v súboroch dodávok okrem povinných misiek na prípravu výrobkov zvyčajne patria:
- nádobu na ozdobu, gril alebo stojan na varenie vajec (parné kotly Tefal, Moulinex, Binatone, jednotka, Saturn, Scarlett, Vigor, Vitek);
- špeciálna misa na varenie ryže (parníky Moulinex, Tefal, Kenwood, Atlanta, Binatone, Braun, Saturn, Scarlett, Viconte, Vitek, jednotka);
- špeciálna rošt na prípravu celých objemových výrobkov (parný stroj Tefal);
- Podnosy na zber kvapiek kondenzátu (Tefal, Kenwood, Saturn, Unit, Braun, Vitek);
- kapacita pre sypké a tekuté výrobky a podnosy na zber šťavy alebo tuku, ktoré vytekajú z potravy počas pečenia (parník Vigor);
- stojan na varenie produktov, ktoré farbia iné výrobky (parný stroj Braun);
- щуп, ktorý riadi teplotu misky počas prípravy (môže sa zakúpiť dodatočne v servisnom stredisku);
- kuchárska kniha s receptami a odporúčania na varenie v tomto parníku (knihy sú zviazané s mnohými parníkmi, ale Tefal má tie najnáročnejšie).
Ďalšie výhody dvojitého kotla
Navyše, že parník je schopný variť niekoľko jedál súčasne, pri zachovaní užitočných vlastností výrobkov, môže ohriať studenú misku, pečivo alebo chlieb.
Vďaka parníku, pokrmom z chladného mäsa môžete vrátiť chuť čerstvo pripravených jedál. Kotlety a mäsové vaty budú šťavnaté a veľmi chutné.
V dvojlôžkovom bojleri môžete nielen variť jedlo, ale aj rozmraziť. Rozmrazené produkty si zachovávajú vlhkosť (na rozdiel od rozmrazovania v mikrovlnnej rúre, kde mäso alebo ryby v niektorých miestach vyschnú).
V dvoj kotle môžete rýchlo pripraviť kvasné cesto na koláče a vytvárať optimálne podmienky pre jeho vzostup. Môžete tiež pokrstiť zeleninu, sterilizovať plechovky pre domáce konzervovanie a pokrmy pre detskú výživu.
Výber parníkom za cenu
Parníky tej istej značky môžu byť vykonávané v rôznych variantoch, majú rôzne ceny a rôzne spotrebiteľské ukazovatele. A ceny parníkov sa môžu niekoľkokrát líšiť.
Nástroje, ktorých cena je až 1000 rubľov, sa považujú za parníky s nízkou cenou. Sú vhodné na varenie jednoduchých jedál pre pár. V priemernej veľkosti dvojitého kotla (2-3 tis. Rubľov) môžete variť jedlá z mäsa a rýb, obloha (ovocná kaša, cestoviny, omeleta). Spravidla majú dostatočne veľkú kapacitu na varenie, takže môžu variť celé kurča alebo veľké ryby.
Parníky s vysokým cenovým rozpätím (3000 rubľov a viac) sú parníky a multiváre, v ktorých je možné nielen variť pre pár, ale aj dusiť a pečať. Drahé parníky môžu variť až tri jedlá naraz. Ale pamätajte: čím viac pokrmov budete variť, tým viac času to bude trvať.
Drahé parníky si vyberajú teplotu a čas varenia podľa parametrov označených používateľom: samotný výrobok a jeho hmotnosť.
Cena tohto zariadenia závisí od jeho značky a dizajnu. Rozmery, výkon a konfigurácia ovplyvňujú cenu v menšej miere. Ruský trh predstavuje modely parných stôl, ktorých cena je od 1000 do 6000 rubľov. Modely Moulinex, Kenwood, Scarlett, jednotka je možné zakúpiť za cenu až 1,5 tisíc rubľov. Od 2 do 6 tisíc rubľov stojí parníky Bork, Panasonic, Tefal, Braun, Kenwood, Morphy Richards. Vstavané parníky sú oveľa drahšie.
zhrnutie
Varené a vyprážané jedlo nemá vitamíny a minerály, ale to nie je jeho hlavná nevýhoda. To môže byť nebezpečné pre zdravie, pretože podľa štúdií dlhodobé tepelné ošetrenie potravín (najmä vyprážanie) vedie k tvorbe karcinogénov – látok, ktoré majú extrémne negatívny vplyv na ľudské zdravie (podľa niektorých spôsobujú rakovinu).
Ak ste nikdy nepoužívali parník, skúste to vyskúšať. Nie je pochýb o tom, že budete spokojní. Koniec koncov, používanie tohto prístroja je veľmi jednoduché: nalejte trochu vody, dajte jedlo, zapnite časovač – a všetko, ste zadarmo. Vykonajte svoju vlastnú prácu, až kým vás signál nezavolá do kuchyne, keď je všetko pripravené. Miešanie a otočenie jedla nie je potrebné a môžete sledovať prípravu okrem zbytočnej zvedavosti. A v parníku môžete rozmraziť jedlo a pripraviť ho na konzervovanie.