Kôpru a petržlenu sú najobľúbenejšie a zvyčajné bylinky na stole. Ak chcete, aby ste vždy mali čerstvé zeleniny po ruke, buďte istí svojou kvalitou a jednoducho urobte príjemné záľuby, potom navrhujeme vytvorenie vlastnej domácej mini-záhrady.
V tomto materiáli nájdete 3 podrobné pokyny o tom, ako pestovať kôpor a petržlen na parapete.
Ako pestovať kôpor doma
Kopr je jednoročná rastlina, preto nebude možné rýchlo získať plodiny pestovaním koreňových plodín alebo cibuliek.
- Ak chcete pestovať kôpor zo semien domu, budete potrebovať 5-8 týždňov.
Ale môžete ho dať do bytu kedykoľvek počas roka. Je pravda, že od októbra do začiatku jari musí byť kopr osvetlený žiarivkami. Najlepší čas na pestovanie feniklu na parapete je od marca do augusta. V súčasnosti je starostlivosť o zariadenie jednoduchšia a nie je potrebné vytvárať ďalšie osvetlenie.
Čo potrebujeme:
- Hrniec alebo kontajner s hĺbkou 15-20 cm a drenážnymi otvormi v spodnej časti.
- Pôda pre vnútorné rastliny a najlepšie záhradnú pôdu.
- Voda v spreji.
- Žiarivky (ak počas zimy pestujete fenikel).
- Semená.
Ktoré odrody sú vhodnejšie na pestovanie kôpru doma: skoré dozrievanie, stredné dozrievanie alebo neskoré dozrievanie?
- Ak chcete rýchlo získať zeleniny alebo dáždniky a semená na zachovanie, potom vyberte rané odrody Gribovsky alebo Grenadier. Rýchlo zozbierajú, ale bohužiaľ nebudú bohaté (4-6 listov) a čoskoro po výskyte listov začne kvitnúť skoro kopaný kôpor.
- Stredne zrelé odrody (Richelieu, Ambrella, Kibray) dajú zelenú asi o 10 dní neskôr, ale bude to viac (6-10 listov).
- Neskoršie zrelé kroviny od kôpru (Alligator, Ruský obrie, Buyan) prinášajú plodiny neskôr, ale najbohatšie na listoch (viac ako 10). Možno, aby ste získali čerstvé zeleniny, je táto možnosť najvhodnejšia.
Krok 1. Príprava osiva
Ak chcete rýchlejšie a lepšie očkovať, musia byť namočené v teplej vode po dobu 24-48 hodín a meniť vodu každých 12 hodín. Potom by sa semená, ktoré zostali na povrchu vody, mali odobrať a zlikvidovať, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou nie sú vhodné na pestovanie. Všetky ostatné semená, ktoré spadli na dno, je potrebné, aby ste si to dostali sitom alebo preliatím cez gázu a osušte ju.
Krok 2. Príprava pôdy
Zatiaľ čo semená sú namočené, môžete pripraviť pôdu. Na začiatok vyplňte dno hrnca alebo nádoby 2-3 cm drenážnou vrstvou z expandovanej hliny. Ako pôda pre kôpor, zmes záhradnej pôdy (je lepšie ju pripraviť z jesene) a pôda pre vnútorné kvety je vhodná. Ak nemáte možnosť zakúpiť dobrú záhradnú pôdu, použite kúpenú pôdu biohumom v pomere 1: 4. Ďalšou vhodnou možnosťou je zmes biohumus a kokoloknom v pomere 1: 2. Majte na pamäti, že čím je pôda lepšia a voľnejšia, tým viac máte šancu dosiahnuť dobrý výsledok.
Krok 3. Sejba semien
Teraz je pôda je nutné zavlažovať vodou z spreje, prielom v jej malé hĺbkou drážok 1-1,5 cm, zasiať semená v nich, a potom ľahko posypeme krajine od hrán drážok a opäť zvlhčovať spodnej vody z postrekovače.
- Je dôležité, aby drážky boli plytké a že semená nie sú príliš tesné.
Teraz zostáva zakryť hrniec s plastovým obalom alebo balíček a nechať vyklíčiť týždeň na tmavom mieste, kde teplota vzduchu nepresahuje 18-20 stupňov. Keď sú výhonky, vytiahnite extra výhonky tak, aby medzi zostávajúcimi výhonkami bol interval 3 cm a potom položte hrniec na parapetu.
Krok 4. Vytvorte dodatočné osvetlenie
Dill – táto rastlina pochádza z slnečného Stredomoria a nemôže rásť bez svetla. A svetlo pre neho je oveľa dôležitejšie ako teplo. Pri pestovaní kôpora doma od marca do augusta, môže byť hrniec na výsadbu jednoducho umiestnený na dobre osvetlený okenný parapet.
- Kopr by mal dostať dostatok slnečného žiarenia aspoň 6 hodín denne. V zakalených dňoch by mali byť rastliny riadne osvetlené svietidlami. Ak v miestnosti, kde rastú vaše mini-záhrady, teplota vzduchu prekročí 20 stupňov, je tiež žiaduce zdôrazniť.
Ak chcete pestovať fenikel na okenných paraplásoch v zime, musíte mu dodať ďalšie osvetľovacie žiarivky bieleho spektra a nastaviť ich vo výške 50 cm nad plodinami.
- V zime by umelé osvetlenie rastlín so žiarivkami malo trvať najmenej 12 hodín denne.
Krok 5. Staráme sa o plodiny
No, to je všetko, zostáva len poskytnúť rastlinu náležitú starostlivosť a počkať 30-40 dní pred zberom prvej úrody. Tu sú niektoré pravidlá a tipy, ktoré vám pomôžu počas tohto obdobia:
- V lete, kôp by mal byť napojený často, vyhnúť sa sušenie pôdy, a v zime – mierne, čaká na sušenie pôdy po poslednom zalievanie.
- Aby bol kôpor šťavnatý, posypte ho vodou každý deň.
- Pri zavlažovaní používajte iba stojatú vodu pri izbovej teplote, inak sa kôpor zhorší a zožltne. V zime je možné použiť vodu rozmrazenú zo snehu.
- Ideálna teplota pre pestovanie kôpľa na parapete je + 15- + 18 stupňov. Minimálne prípustné: +8 stupňov. Maximálne prípustné: +25 stupňov.
- Ak je pôda, do ktorej dáte kôpor, bol nedostatočne kvalitný, je odporúčané kŕmiť svoje hnojív Agrolayf (1 str. / Mesiac. K 1 hod. L. V hornej vrstve krajiny) alebo Biogumus (naliať do uličky alebo okolo stonky 1 bienále mesiac v množstve 2 až 3 lyžice na banku).
- Vzhľadom k tomu, listy a stonky kôpru nerastie po rezaní, aby sa pravidelne dostávať plodiny, musíte sabať semená každé tri týždne.
Nižšie je video-návod, ako pestovať kôpor na okenných parapetoch v zime.
Ako pestovať petržlen na parapete
Takže kôpor bol vyriešený, je čas na inštrukcie, ako pestovať petržlen na parapete. V mnohých ohľadoch sú pravidlá ich výsevu a ošetrovania podobné, ale sú stále odlišné, pretože petržlen, hoci neskôr klíčky, je menej náročný na kvalitu svetla a pôdy ako kôpor.
Okrem toho môžete pestovať petržlen doma dvoma spôsobmi:
- Pomocou sejby semien.
- Pomocou výsevu koreňových plodín.
Pestovanie petržlenu zo semien
Najprv musíte vybrať semená. Aké druhy odrôd si môžete vybrať? Ak chcete pestovať petržlen na parapet, domáce záhradníci často vyberajú skoré dozrievanie odrôd, ktoré poskytujú výnosy skôr ako ostatné počas 10-14 dní.
Odporúčame vysadiť nasledujúce skoré odrody:
- Kučeravá petržlenová vňať: Moskaruz a Astra.
- Plochá petržlenová vňať: Irinka, taliansky hrdina, Laika, ruská hody, Plain.
Krok 1. Zabaliť semená vo vlhkej gázy, nechať po dobu 2-3 dní vyrážať na teplé miesto, a potom stlačiť gázu a vysušte semená. Pokiaľ je to žiaduce, po stočení gázy môže byť mraznička (pri teplote nie nižšej ako nula) po dobu jedného mesiaca, potom sa semená rýchlejšie klíčia.
Krok 2. Pripravte základný náter podľa kroku 2 vyššie uvedených pokynov a dobre navlhčite.
Krok 3. Potom sa začnú vsádzať, “proroyte” hĺbka drážky 0,5-1 cm, zasiať semená (často), posypeme krajine od hrán drážok a navlhčiť pôdu vodou z spreja.
Krok 4. Potom nechajte plodiny v teple (pri teplote 19-20 stupňov) až do výskytu prvých výhonkov, to znamená približne 14-20 dní. V tejto dobe by sa malo zavlažovanie vykonávať každý druhý deň v miernom množstve. Zakryť kapacitu filmu v tejto fáze nie je nutné.
- Na vodu petržlen je potrebné pomocou konštantnej alebo varenej vody.
Krok 5. Keď sa objavia prvé výhonky, vytiahnite extra výhonky tak, aby medzi zostávajúcimi výbežkami bol interval asi 4 až 5 cm.
Krok 6. Teraz, keď sú mladé výhonky, môže byť zalievanie mierne zvýšené, ale nedovolí vyschnutie, alebo naopak, pretečenie pôdy. Avšak, pri pestovaní petržlenu na okenných paraplách v zime, voda by mala byť mierna, čaká na sušenie pôdy.
- V ideálnom prípade by sa teplota v tomto štádiu mala znížiť na +15 – +18 stupňov, napríklad otvoriť okno. V noci sa okno môže otvoriť vôbec, aby sa teplota znížila na optimálnu hodnotu 10-12 stupňov Celzia.
- Ak bola kúpená pôda, rastliny sa môžu pravidelne oplodňovať komplexnými minerálnymi hnojivami alebo roztokmi 1 krát za jeden až dva mesiace podľa pokynov.
- V lete môže byť petržlen pestovaný na balkóne, kým teplota vzduchu klesne na 0 stupňov.
Krok 7. Od skorej jari av lete petržlen rastú na parapete, nedostatok slnečného svitu (najmenej 4 hod. Denne), av zime treba osvetliť žiarivku. Lampy môžete nastaviť vo výške 50-60 cm a mali by svietiť minimálne 8 hodín denne.
Krok 8. Prvá plodina sa môže zozbierať 2 mesiace po objavení prvých výhonkov. Rezané vetvy by nemali byť pod koreňom, ale nechať 5-centimetrové šľachy.
Keď je petržlen dostatočne dospelý, môže byť rezaný. Predpokladá sa, že optimálne “zrelosti” – vetvičky 10-12 cm vysoké Nevýhody tejto metódy: veľa problémov. Okrem toho bude prvý zber o mesiac neskôr o 1,5. Ale táto petržalka bude rásť dlhšie ako rok!
Ako pestovať petržlenovú koreňovú zeleninu
Ako sa pestuje petržlen na parapete z koreňových plodín lepšie ako prvá cesta? Po prvé, nemusíte čakať 2 týždne pred klíčením prvých výhonkov.
K tomu je potrebné pripraviť hĺbku kontajnera 15-20 cm a primer podľa kroku 2 prvej inštrukcie. Potom stačí preniesť petržlen do vlhkej pôdy a tak zostanú viditeľné iba hlavy. Nakoniec nalejte vodu vodou. Je žiaduce, aby v prvých dňoch po transplantácii petržlen zo záhrady v chladnom ju držať na zasklenou lodžií, a keď sa objaví výhonky, presunúť mini-záhon na okennom parapete.
- Najlepší čas na vynútenie záhradnej petržlenky do hrnca je koniec októbra, ale je to možné v inom čase. Ideálna veľkosť koreňových plodín má dĺžku 5 cm a hrúbku 2 až 4 cm.
- Ak vaše vlastné lôžka s petržlenom nie, nemôžete nakupovať koreňovú zeleninu v obchode.
- Nalejte petržlen v mierke, čaká na sušenie pôdy.
- Keď sa petržlen začne aktívne pestovať, začnite ju zalievať častejšie a hojnejšie.
Ponúkame vám pozrieť sa na vizuálnu inštrukciu ako pestovať petržlen na parapete (koreň) v ďalšom videu.