Profesionálne čistenie pohovky, čalúnené kreslá, kreslá alebo iný čalúnený nábytok je nákladná služba. Niekedy to nemôžete urobiť bez nej, ale vo väčšine prípadov môže byť dokonca zložité znečistenie, ako sú škvrny z krvi, detská moč, víno atď., Odstránené vlastnou silou iba za cent.
- V tomto článku sme uviedli 2 podrobné pokyny na čistenie pohovky doma pomocou prostriedkov, ktoré sú k dispozícii v každom dome.
Ako čistiť pohovku s látkovým čalúnením
Pred čistením pohovky si prečítajte nasledujúce odporúčania a upozornenia.
- Všetky čistiace prostriedky čalúnenie musí byť najprv testované na neviditeľných častiach (napríklad pod pohovky alebo za).
- Pred čistením pohovky z kŕdľa sa uistite, že vybraný výrobok neobsahuje alkohol. Po vyčistení prejdite cez čalúnenie štetkou s mäkkou štetinou na rozloženie hromady.
- Na čistenie pohovky z mikrovlákna doma používajte len suché metódy. Mokré čistenie je možné len v extrémnych prípadoch.
- Na čistenie ľahkej pohovky používajte len bielu handru. Farebné tkaniny môžu byť natreté ľahkým čalúnením pod vplyvom čistiacich prostriedkov.
- Nepoužívajte bielidlo a neriedený ocot.
Pozrite tiež: Sofa expert – vyberte si pohovku v kuchyni.
Krok 1. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zbaviť sa prachu. Tento krok môžete vynechať, ak sa obávate len o miestne znečistenie. Ak sa však dôkladne zaoberáte záležitosťou, prvé čalúnenie čalúnenia musí byť čistené z nahromadeného prachu a súčasne z vlny, voľných drobkov atď. Existujú dva spôsoby, ako to urobiť:
- Metóda 1. S vysávačom: Ak máte vysávač doma, dobre, stačí vysávať čalúnenie, s osobitným dôrazom na všetky spoje a rohy. Môžete použiť špeciálny nástavec na nábytok (najlepšie štetcom) alebo len na zachytávanie prachu.
- Metóda 2: Bez vysávača (pre obrúsky): Ak v dome nie je vysávač, alebo ak je pohovka z pohovky vyrobená z velúrovej, sametovej alebo inej fleecovej textílie, prach sa jednoducho vyrazí. Pripravte si starý list a koberec. Tlmia hárok vo vode (môžete v mydlovom roztoku) a stlačiť (môžete to urobiť s práčkou v plákaní a umývaní). Následne pokryte nábytok handričkou a pokračujte v aktívnom vyfúkaní prachu, ani v jednom rohu. Takže môžete čistiť pohovku z prachu, bez znečistenia vzduchu, pretože zostane na tkanine.
Krok 2. Ručne odstráňte tvrdú nečistotu. Ak je to nutné, možno odrieť nečistoty sekera ostrie, špachtľa alebo iný objekt s tupým okrajom.
- Z tkanín, ktoré majú vlasy (kŕdle, velur alebo ženilka), nie je možné škrabanie vytvrdených nečistôt. Musia sa namočiť v mydlovej pene.
Krok 3. Nakoniec sa zbavte škvŕn.
Pre začiatok môžete skúsiť univerzálny liek pre odstránenie škvŕn z čalúnenia, ktorá je vhodná pre všetky druhy textílií – od penové mydlovým roztokom alebo akékoľvek jemným čistiacim prostriedkom, napríklad Vanish pre čistenie kobercov. Jednoducho použiť penu priamo na kontaminovaných lokalít, necháme pôsobiť po dobu 10-15 minút, potom opláchnite čistou tkaninou a nakoniec odstrániť prebytočnú vlhkosť čistou handričkou. Ak škvrna stále existuje, skúste ju odstrániť:
- Roztok 9% octu (2 lyžice / 1 l vody);
- Roztok šampónu s teplou vodou a 10 kvapiek amoniaku.
Vo väčšine prípadov sú tieto jednoduché postupy dostatočné na vyčistenie pohovky, napríklad zo škvŕn čaju, kávy, čokolády, bieleho vína, piva, džemu, kola atď.
Ak mydlo nefunguje dobre, ale môžete určiť jeho pôvod, potom vyhľadajte svoj prípad v ďalšom výberu receptov na čistenie:
- Moč. Jedná sa o jednu z najzložitejších organických kontaminantov, ktorá sa snáď nie je viditeľná na tkanine, ale vyzařuje ostrý zápach. Spravidla obyvatelia domu zvyknú na to zvyknúť a cítiť sa vôbec, ale hostia okamžite ulovia špecifickú arómu. Ako môžem čistiť pohovku z detskej moče alebo moču zvieraťa? Akonáhle sa vyskytne tento problém, odstráňte znečistené miesto tissue papierom, aby absorboval moč. Potom ju vysušte sušičom vlasov, aby neviedli žiadne škvrny. Ak je čalúnená tkanina zafarbená, ošetrite škvrnu roztokom 9% octu (v pomere 1: 5) alebo slabým roztokom manganistanu draselného. Ako čistiť ľahkú pohovku z moču doma? V tomto prípade by sa farba mala upravovať roztokom kyseliny citrónovej (v pomere 1:10). Po 30-60 minútach opláchnite oblasť roztokom mydla / šampónu a nakoniec umyte čalúnenie čistou vodou a vysušte ju.
- Mastné škvrny. Posypte čerstvou škvrnou s jemnou soľou a nechajte ju absorbovať všetok tuk (3-5 minút). Zostávajúca cesta je namočená do peny Faerie alebo do inej tekutiny na umývanie riadu po dobu 10-15 minút, potom opláchnite oblasť čistou a suchou.
- Červené víno. Čerstvé náplasťové škvrny vložte do utierky a zakryte ju jemnou soľou. Dajte soli, aby absorbovali vlhkosť, v prípade potreby zopakujte postup. Šťavejte soľou jemnou kefou štetcom a opláchnite škvrny etylalkoholom a potom mydlovou penou. Následne odstráňte zvyšok mydla vodou a vysušte ho handričkou.
- Žuvacia guma. Aby sa žuvačka odstránila z čalúnenia pohovky, musí byť zmrazená. Ak to chcete urobiť, naneste naň striedavo pár kociek ľadu (môžete v balení). Keď sa výpary vytvrdia, opatrne ich oškraste. Ak po odstránení žuvačky na čalúnení vznikne škvrna, naneste na ňu metylalkohol a očistite ho.
- Felt-tip pero, guľôčkové pero, stopy rúžu, lak na nechty. Naneste na miesto etylalkoholového alkoholu alebo acetónu a potom čistú oblasť opláchnite.
- Sviečkový vosk. Nechajte vosk zmraziť, potom ho roztrhnite a oškrabujte. Odkryjte voskový kryt tenkou bavlnenou handričkou alebo dvoma alebo tromi papierovými utierkami a niekoľkokrát železom. Opakujte postup, ak je to potrebné.
- Krvné škvrny. Čerstvé krvné škvrny by mali byť rýchlo namočené v studenej vode, kým úplne nezmiznú. Ak notorický mieste, musí byť dlhší držať pod ľadom, namočiť slabý roztok octu (2 polievkové lyžice. L 9% roztok octu na 1 liter vody), a nakoniec sa dôkladne časť roztoku mydla.
- Šťava z ovocia alebo zeleniny. Aplikujte roztok amoniaku a 9% octu na škvrnu, potom opláchnite handričku čistou vlhkou handričkou.
Krok 4. Ak čalúnenie pohovky vybledne alebo sa stane nepríjemným zápachom a jednoduché čistenie prachu problém nevyriešilo, potom môžete umyť celé čalúnenie:
- S roztokom mydla: teplá voda + mierne mydlo;
- Šampónový roztok: teplá voda + šampón;
- Slabý roztok 9% octu s vodou (1 lyžica na 1 liter vody);
- Alkohol (napr. Vodka) môžu čistiť mäkkou čalúnenie nábytku mikrovlákna.
Ak chcete vymazať ľahký pohovku z vôní, môžete posypať celý čalúnenie sóda, nechajte ju 20-60 minút a potom odstráňte vysávačom s kefovým nástavcom nábytku. Soda by mala absorbovať nepríjemný zápach.
- Po vyčistení rozkladacia čalúnenia hromadu, ktoré prebiehajú v celej textílii mäkkou kefkou alebo stredne tuhý štetín. Táto metóda vám umožňuje “napučať” vlákno a obnoviť farbu.
A napokon ponúkame videozáznam o čistení pohovky z prachu a nečistôt doma.
Pozri tiež: Ako čistiť práčku z nečistôt a stupnice v 5 krokoch.
Ako čistiť kožené sedačky doma
Budete potrebovať:
- Mäkká handrička (2 ks);
- Teplá voda;
- Mäkké mydlo, napríklad Dove;
- Bieleho octu alebo obyčajného octu 9%;
- Olivový alebo ľanový olej.
- Utierka z mikrovlákna.
- Zubná pasta alebo sprej na vlasy (na odstraňovanie škvŕn);
návod:
Krok 1. Vytvorte teplý mydlový roztok teplej vody a jemného mydla.
Krok 2. Tlstajte handričku do mydlovej vody a opatrne utrite čalúnenie nábytkom.
Krok 3. Utierajte pohovku suchou, čistou handrou na odstránenie vlhkosti.
Krok 4. Teraz musíme používať klimatizačné zariadenie, ktoré ochráni pokožku a obnoví jej vzhľad. Na dosiahnutie tohto cieľa premiešajte jednu časť octu dvoma časťami ľanu alebo olivového oleja. Zotrite zmes so všetkým koženým čalúnením nábytku a nechajte ho 10 minút.
Pozri tiež: Ako čistiť vnútornú a vonkajšiu žehličku – 10 domácich metód.
Krok 5. Po 10 minútach pokožku naneste suchou handričkou z mikrovlákna.
- Nepoužívajte nezriedený ocot alebo mokré utierky obsahujúce alkohol, pretože odoberajú vlhkosť z pokožky a tým spôsobia vznik trhlín.
Krok 6. Ako čistiť koženú pohovku od škvŕn? Za účelom odstránenia akejkoľvek kontaminácie, je nutné umiestniť lokálne mäkký zubné pasty alebo lak na vlasy (po testovaní na neviditeľných častiach!), A potom sa rýchlo vymazať nástroj s čistou handričkou. Opakujte postup, ak je to potrebné.
- Lak na vlasy je vhodný najmä na odstraňovanie atramentu z pera a markerov.