Успешан дизајн кухиње у великој мери зависи од шеме боја. Али да бисте правилно планирали то, очигледно није довољно једна идеја о боји коју желите да видите у унутрашњости. Неопходно је прецизно одредити главне и додатне нијансе, направити складне комбинације, поставити акценте, сакрити недостатке и нагласити предности простора.
Наш водич ће вам помоћи да изаберете идеалну боју кухиње, зидова, пода и декора и откривате неке колористичке тајне дизајнера. А овде можете добити идеје или наћи рјешења за боје из одабира од 100 фотографија лијепих кухиња.
9 принципа шеме боја у кухињи
1. Комбинујте само 3-5 нијанси
Обично је позадина кухиње највећа површина и предмети: зидови, под, кухињски намјештај (велики намјештај). Њихове боје у палети ентеријера биће главне и најчешће неутралне, природне и блиске једна другој. Осим основних боја, можете одабрати двије или три додатне боје – тамније, засићене или светле.
У процентима учешћа главне и додатне боје може се подијелити на сљедећи начин – 60/30/10. Запамтите да би врло светле и тамне боје требало да заузимају најмањи део простора – не више од 10%, то јест само као акценте и боје.
Испод је фотографија пример унутрашњости кухиње, у којој се налазе 5 боја (померајте фотографију на десно).
2. Комбинујте боје користећи колор колут
Приликом састављања комбинације боја у кухињи, корисно је знати принцип рада са хроматским кругом, који шематски представља иридесцентни спектар. Купите га у умјетничкој радњи и покушајте играти с комбинацијама нијанси на сљедећим основним алгоритмима:
Шема 1. Монохромна комбинација боја: ентеријер је украшен нијансама само једног сегмента колор колаче.
Кухиња са монохроматском бојом (на пример, као на слици испод) испада елегантно и мирно. Али постоји опасност: унутрашњост може изгледати превише једноставна и досадна. Да бисте то избегли, комбинујте тамне нијансе са лаким, а такође додајте и ефективне текстуре или неколико контрастних детаља у монохроматски простор.
Шема 2. Комбинација боја контраста: сенке које се налазе у кругу супротно једни друге су комбиноване. Контрастне боје називају се и додатне боје.
Унутрашњост са низом доказани и веома изражајан, али да је био зхизнепригоден одабране боје треба да буду, прво, разблажи са белим или другим неутралним бојама, и друго, боје морају бити чист, и сложенији, као што су мутед , бељен или дубок. Слажем се, мало је вероватно неко дуже време остала седи у кухињи (на слици доле), ако су њени зидови насликао не окер и тамне Азуре, и чисте поморанџе и чисте плаве.
Шема 3. Хармонична комбинација боје: изграђена на кориштењу “суседа” дуж обима, који се такођер зову сличне боје. Такве комбинације су најобичније, али такође захтевају контрастне или живописне акценте, комплементирање неутралним бојама.
Жута, зелена и наранџаста – комшије у кругу, али зато што је овај ентеријер тако леп за очи.
Поред три описане колор шеме, постоје и други принципи комбинације боја: принцип екстремно удаљених парова, средњих боја, принцип састављања триада, принцип правоугаоника, квадрата и хекагона, и други.
3. Боја боја унутрашњости мора одговарати стилу
Често палета одлука у боји диктира стил ентеријера, па ако сте већ одлучили по његовом избору, онда ће бити лакше направити палету:
- Кухиње у класичном стилу или стил арт децо израђени су у дубоким, али пригушеним тоновима, зидови су обојени бојама, као да су направљени на бази природних пигмената. Светли акценти класичном ентеријеру нису необичајни, али је дозвољено коришћење контраста.
- За европске стилове Схеббие шик и Провенце, Густавиан и француски карактеришу пастелна и неутрална палета без превише наглашавајућих акцената.
- Базне боје кухиње у скандинавском стилу, по правилу, светла и природна, али често са светлим или контрастним акцентима.
- Лофт а индустријски је изграђен на тамним ниским тоновима, често са пуно цигле, нијансама од дрвета, бетона и метала.
- Поп арт, ретро и боцхо-цхиц су правци за оне који воле светле и богате боје као у следећем избору фото интеријера.
- Рустик и минималистички стил, еколошки стил и земљу на основу нијанси природних материјала – песка, трава, глине, камења и, наравно, дрвета.
Након што сте детаљно проучили каноне жељеног стила и проучили слику интеријера, моћи ћете да нацртате добре идеје о комбинацијама сенки и текстура и, можда, чак наћи и решено решење.
4. Кухиња пода и радне површине су непожељне за декорацију тамним бојама
Чињеница је да су на тамној позадини прашина, отисци прстију, мрље, мрвице, капљице воде, мрље, вуна веома запажене. Да бисте обрисали пулт, рецимо, боју венгеа или поплочаног пода сенке мокрог асфалта до стања савршене чистоће, неопходно је да се веома трудите. Ако често кувате и нисте спремни да посветите велику пажњу чишћи, требало би да се држите даље од тамних подова, предпростора, пулта и фасада.
5. Узмите у обзир оријентацију прозора на стране света и ниво осветљења
Ако се кухиња налази на сјеверној страни, онда меке бијеле боје и топле засићене боје помоћи ће надокнадити недостатак топлоте и свјетлости: жуту, црвену, наранџасту, розе.
Али са скувати-бело, мало је вероватно да успеју нијансе плаве, плаве, љубичасте и сиве пријатељима – у слабом природној светлости они ће изгледати облачно, па чак и стварају осећај хладноће. Такође, не заузимају пастелне нијансе, јер ће се без сунчеве светлости појавити прљаве и досадне. Али у сунчаним јужним кухињама хладне нијансе ће изгледати свеже, а пастелно – нежно. Топле боје на јаком светлу, напротив, могу изгледати превише активне и притискати или стварати осећај довођења.
Желите ли сигурно знати да ли је изабрана боја боје погодна за зидове ваше кухиње? Користите професионалну технику: у боји А4 плоча, обесите га на зид и посматрајте како изгледа током различитог осветљења током дана. Можда је боја која је изгледала тако добро у продавници и на рекламним брошама у освјетљавању ваше кухиње разоткрити сасвим другачије. Такође је корисно извршити овај тест са узорцима материјала за подове, фасада и других великих предмета.
6. Ако је кухиња мала, онда је боље ставити на лагане нијансе
Најефикаснији начин визуелно увећања мале кухиње је да украси унутрашњост у бијелој боји. У простору са белим зидовима, подовима, плафоном и апартманом, изгледа да границе нестају и има много више светлости. У бело кухиња изгледа није досадно, његова унутрашњост би било комбиновати експресивне текстуре и материјала, као што су цигле и белог сјаја (види слику испод.) Или – Користите боје акцентима и контраста.
Међутим, ако вам се не свиђа бела боја, можете га замијенити сивим, кремом, бежевим, плавим, светлозеленим и другим.
7. Хладне нијансе умирују апетит, топло – узбуђују
Ако сте страствени кувар, Фоодие или само љубитељ лепих слика хране – топле нијансе (жуте, црвене и наранџасте, текстура дрвета и цигле) у столовој или радног простора ће бити врло корисно. Са друге стране, ако желите да имате умерену исхрану, а затим платну или, рецимо, столњак на столу, боље је изабрати хладне боје.
8. Полазну тачку планирања колор скале може бити намјештај који сте приметили у продавници или, рецимо, већ доступну завршну обраду
Ако не планирате да купите цустом-маде намештај, обојите кухињу сами, или ако неко Трим / опрема / намештај у вашој кухињи већ постоји, онда да почнемо у доношењу боје логичније од својих нијанси.
9. Направите палету или колаж и увек их користите, набавите завршне материјале, намештај и декор
Комбинације боја и боја се не могу запамтити, тако да је потребно користити јаслице у облику палете, колажа или блата с узорцима материјала. Постоје посебни онлајн програми за састављање и тражење готових палета (на пример, Кулер), али такође можете користити било који графички едитор помоћу пипете за алат. За узорак најлакше је снимити слику вашег омиљеног ентеријера (чак ни кухиње) и изаберите 3-5 боја. Када је палета спремна, сачувајте је на телефону да бисте с њим проверили приликом избора завршних материјала, намештаја и декора.
Други начин који ће вам помоћи да не правите грешке са нијансама и текстурама је да направите колаж у било којем графичком уређивачу: само организујте фотографију свих унутрашњих елемената (треба их претраживати на веб локацијама произвођача) један поред другог. Колаж ће помоћи да се представи будући ентеријер и покаже шта треба исправити у бојама и избору материјала / намештаја.
У идеалном случају, уместо колажа, вриједи се користити блато – табла са узорцима завршних материјала (види слику). На примјер, то могу бити дијелови тапета, завјеса, керамичких плочица итд. Као резултат тога, не можете пронаћи не само идеалне боје кухиње, већ и хармоничне комбинације текстура, а такођер можете прецизно одабрати ствари у бојама које су вам потребне.
Карактеристике и успешне комбинације примарних боја
Црвена
Ова боја није битнија у кухињи, али морате бити пажљиви. У малим дозама – загријава, оснажује, стимулише апетит, у великим дозама – притиска и иритира.
- Комбинације: агресивност црвене је добро неутралисана белим и добром-зеленим, може се допунити црним детаљима, а може се комбиновати и са хладним бојама и свим сродним бојама – жутим, наранџастим, бордо, смеђим.
Погледајте детаље: Црвена боја у унутрашњости кухиње: 5 савета и 85 инспиративних фотографија
Плава
Плава је одлична боја за кухињу, али је обезбеђена добра сунчева светлост или употреба у умереној количини. Плава ће одговарати онима који се боре са навиком прећутка, који воле мир у миру и требају повјерење.
- Комбинације: са белим, хладним бојама – сивом, зеленом, плавом и љубичастом, као и топлим антиподама – наранџастом, жутом, смеђом, црвеном бојом.
Погледајте детаље: Како написати плаву боју у унутрашњост кухиње – 5 савета и 60 фотографија
Зелено
Идеалан за кухињу, јер се прилагођава позитивном расположењу, који је увек потребан за доручак прије него што оде на посао и на вечеру – пре него што одлази у кревет. За разлику од топлих и хладних нијанси, зелени утиче на апетит неутрално.
- Комбинације: идеалан пар за зелено је црвен, а добро је комбинован са “суседима” у плавој и жутој, топлој нијанси – наранџастом и смеђом (уосталом, зелено-браон пар превладава у свијету флоре).
Погледајте детаље: Зелена боја за идеалну кухињу – 5 врхова и 100 фотографија
Жута
Оживљава, развесељује, загрева, било која храна на овој позадини изгледа апетизира, али у великим количинама жути може иритирати психу. Ова боја је посебно приказана у сјеверним и тамним кухињама – овдје може заменити сунчеву светлост.
- Комбинације: с црвеним, плавим, плавим, лила, љубичастим, зеленим, смеђим и, наравно, сивим (са њом постаје озбиљније), бело и црно.
Погледајте детаље: Жута боја у унутрашњости кухиње – 5 главних савета и 100 фотографија за инспирацију
Греи
Светло сива – савршена боја зидова и слушалица.
Сиво је увек практично и универзално, штавише, готово све боје у пару са њим постале су племените и ефикасније. Међутим, обиље сиве (осим врло светлих тонова) може угњетавати и охладити. За тамне кухиње, нијансе сиве су контраиндиковане.
- Комбинације: сиво је комбиновано са свим бојама дуге, али је посебно добро с бијелим (сиви зидови са белим лисицама изгледају запањујуће), розе, жуте боје.
Погледајте више: Све о употреби сиве боје у унутрашњости кухиње
Љубичаста
Ова боја је готово најтежа за коришћење, јер има контрадикторан ефекат – истовремено узбуђује и умирује. Стога, његова употреба је само у врло малим количинама.
- Комбинације: са неутралним бојама – бијелим, сивим, смеђим, са додатним бојама – жутим, као и његовим “родитељима” – црвеним и плавим.
Погледајте више: Љубичаста боја у унутрашњости кухиње – 5 тајни примене
Бровн
Боја земље и дрва смирује, ствара у унутрашњости осећај сигурности и удобности. Посебно је добро користити га у текстилу, у подови и поду. Међутим, у великим количинама и без одговарајућих додатних боја може се гомити.
- Комбинације: са белим, беж, зеленим, са сродним топлим нијансама и супротностима – плавим и плавим.
Погледајте још: 7 тајни браон боје у унутрашњости кухиње
Црно
Ако користите ову боју у умерености и комбинујете га са лакшим или веселијим нијансама, црно може довести до побољшања и строгости у унутрашњост.
Изгледа посебно стилско у “шаховској” декорацији пода и предњег дела, у облику декора (фото рамова, фигурица, ваза) и у облику отисака на текстилу / позадини.
- Комбинације: комбинује се са свим бојама.
Погледајте детаље: црна боја у унутрашњости кухиње – 150 фотографија, 3 правила и 6 успешних комбинација