Kuchyňa v štýle Provence je dobrá v tom, že je k dispozícii pre akýkoľvek rozpočet, vhodný pre malé i veľké priestory, a to ako pre vidiecky dom a mestský byt. A to nikdy nevyjde z módy, pretože v základoch interiéru provensálskeho je klasický štýl položený, len útulnejší a uvoľnenejší.
Tu sú niektoré jeho funkcie:
- Prirodzená farebná stupnica
- Tradičné a prírodné materiály vo výzdobe;
- Vznešený opuchnutý a chátrajúci interiér;
- Použitie klasického nábytku z dreva, ako aj prútený alebo kovaný nábytok;
- Mäkké a rozptýlené osvetlenie;
- Množstvo textílií z ľanu a bavlny;
- Vyzdobte v štýle vintage;
- Použitie “dediny” a tradičných “provensálskych” výtlačkov: kohúty, slnečnice a levanduľa.
V tomto materiáli vám povieme, ako vytvoriť vnútornú kuchyňu v štýle Provence od základu: vytvoriť farebnú schému, vybrať povrchové úpravy, nábytok, lampy a výzdobu. A tu tu nájdete 55 inšpirujúcich fotografií kuchyní mestských apartmánov a vidieckych domov.
farebné spektrum
Interiér v štýle Provence, rovnako ako južné pobrežie Francúzska, je bohatý na farby. Pravda, nie je jasná a okázalá, ale prirodzená. Tu sú niektoré z najcharakteristickejších farieb:
- Terakota (terakotové dlaždice – tradičné dokončovacie materiály v Provence);
- Ocher (to je ťažba vo Francúzsku od dávnych čias);
- Modrá a modrá (farby mora, oblohy a wade, ktoré rastie vo Francúzsku);
- Levanduľové odtiene: fialová, fialová;
- Žltá (farba slnka, slnečnice a slamy);
- Biela, slonovinová, krémová (to sú farby bielej hliny, kameňov, piesku, stromu bielyho od slnka);
- Zelená, pistácie a olivy (v Provenciach sa často zdobia zelené odtiene, napríklad okenice a dvere často farbia v pistáciovej farbe).
Ak chcete vytvoriť najuznávanejší interiér v kuchyni vo vidieckom dome, môžete tieto farby použiť vo veľkom množstve. Avšak v kuchyni v mestskom apartmáne sú farby Provence vhodné v ľahších rozmeroch.
- Malá kuchyňa v štýle Provence musí byť nevyhnutne ľahká. Steny, strop a veľký nábytok sú lepšie lakované v bielom (čím sa zväčší priestor a kompenzuje nedostatok prirodzeného svetla), podlaha je zdobená béžovými, hnedými alebo terakotovými tónmi. Ale v dekore a akcentoch je lepšie použiť levanduľové, olivové, okrové a iné provensálske farby.
Ak chcete vytvoriť príjemnú farebnú paletu, je potrebné kombinovať teplé odtiene so studenými farbami. No, v akých farbách je potrebné navrhnúť základ interiéru – v teple alebo v chlade – závisí od orientácie miestnosti na strany sveta:
- V prípade, že kuchyňa je orientovaný na juh alebo juhozápad, a vyplní väčšinu dňa slnečného žiarenia, čo znamená, že vnútro tribúny naplnených prevažne chladné odtiene (modrá, modrá) alebo neutrálne (zelená, svetlo šedá).
- Ak je kuchyňa tmavá a chýba prirodzené svetlo, ktoré sa často vyskytuje v našej severnej krajine, potom interiér by mal byť vyplnený hlavne teplými a svetlými farbami. Okrem toho sú charakteristické pre štýl Provence, ako iné. Oči, terakota, biela, béžová, lila, ružová a žltá (v malom množstve) – to sú odtiene, ktoré nahradia provensálske slnko vo vašej kuchyni.
Čítajte tiež: Farba vo vnútri kuchyne: jasné nápady a tradičné kombinácie.
Povrchová úprava: podlaha, steny, strop
Táto kuchynská linka na francúzskom vidieku vyzerá chátrajúcej a diskrétne – hrubá omietka na stenách, na podlahe – hrubé terakotovými dlaždicami a stropom – prasknutá vápno a drevené trámy.
Ak je kuchyňa v vidieckom dome v Rusku znovu vytvoriť takúto výzdobu je stále možné, potom v mestskom byte – je už ťažšie. Áno, a vyzerať ako “kúzlo staroveku” tu nebudú vhodné ani príliš umelé. Čo mám robiť? Hlavnou vecou je používanie tradičných a prírodných materiálov.
steny
- V ideálnom prípade by mali byť steny jednoducho omietnuté alebo natreté matnou / polomatnou farbou. To je autentické a praktické súčasne.
- Tapeta musí mať klasický vzor: kvetinové výtlačky, monogramy, modro-biele figúrky / vzory, pruhy alebo klec Vichy. Príklady tapiet v štýle Provence v interiéri kuchyne sú uvedené v ďalšom výbere fotografií.
Pozri tiež: Závesy pre kuchyňu: farba, materiál, vzhľad a štýl.
- Taktiež pre dokončenie stien je vhodná, lepšia ako svetelné odtiene, drevená doska (viď foto), aby sa priestor rozšíril vizuálne.
- Tehlové murivo môže organicky zapadnúť do interiéru za predpokladu, že je skutočné. Avšak umelé starnutie tehál a ich maľovanie sú úplne povolené a privítané. Ďalšou dôležitou radou – ak je kuchyňa malá, Tehlové murivo je lepšie pokryť iba jednu stenu alebo časť jej fragmentu, inak sa priestor bude vizuálne zmenšovať.
- Hovoríme o zástere. Najpraktickejšou, cenovo dostupnejšou a pravou provensálskou verziou je keramická dlažba. Vhodné pre všetky možnosti “vidieckeho” návrhu: imitácia terakoty, dlaždice s kvetinovým / kvetinovým vzorom, dlaždice, štvorcové dlaždice a vo forme “diviaka”. Nižšie sú uvedené rôzne príklady čeliaca zástera pre kuchyňu v štýle Provence.
Pozrite si aj materiál: Ako si vybrať zástera kuchyne – odkaz pre kupujúceho.
strop
Najlepším povrchom stropu je obyčajné čistenie a maľovanie. Ak v priebehu času alebo v dôsledku zaplavenia strop začne prasknúť, nezáleží na tom, pretože v kuchyni v štýle Provence sa táto chyba mení na dôstojnosť.
- No, ak strop nie je príliš nízky, potom ho môžete zdobiť stropnými trámy. Hlavná vec je, že sú vyrobené z prírodného dreva.
Venujte pozornosť článku: Strop v kuchyni – 7 spôsobov, ako navrhnúť.
Paul
Pre podlahy je ideálnym riešením drevené alebo keramické dlažby. V kuchyni v štýle Provence sú lesklé povrchy neprijateľné, takže dlaždice by mali byť v ideálnom prípade matné a trochu drsné a laminát – s následkom rozpadu. A tu sú fotopríklady drevených obkladov a dlaždíc v kuchyni v tomto štýle.
nábytok
Jedáleň a kuchynský nábytok v štýle Provence je nevyhnutne drevený, tkaný z ratanu alebo kovaný, klasického štýlu, prednostne starší alebo úmyselne drsný.
- Fasády musia byť nevyhnutne s panelmi, prípadne so sklenenými vložkami a dokonca … s kovovou sieťovinou, ako na fotografii nižšie.
Mimochodom, všetky kuchyne z Ikea s obloženými fasádami perfektne zapadajú do provensálskych interiérov.
- Charakteristickou črtou štýlu Provence sú otvorené skrinky a police. Majte na pamäti, že oni a ich obsah potrebujú časté mokré čistenie, ale vizuálne uľahčujú interiér.
- Jedálenský stôl môže byť masívny alebo naopak veľmi ľahký. Stoličky, stoličky a poličky môžu byť drevené, ratanové (prútené), kovové (aj kované), vyrobené z ohýbaného preglejky, prípadne s mäkkým čalúnením. A stoličky môžu byť rôzne. V nasledujúcom výbere fotografií môžete získať zaujímavé nápady pre kuchynský nábytok do Provence.
Kuchynské spotrebiče a inštalatérske práce
Samozrejme, najlepšie z provensálskeho dizajnu zdôrazní techniku a inštaláciu v príslušnom štýle:
- Namiesto chrómovaného mixéra je lepšie vybrať meď alebo bronz so staromódnym dvojčinným zariadením (pozri materiál: Výber kuchynskej batérie);
- Dokonalé umývanie – z bielej keramiky;
- Odporúča sa vybrať domáce spotrebiče “starožitné”. Našťastie dnes takmer každá výrobná spoločnosť môže nájsť retro modely.
osvetlenie
V deň by mala byť veľa prirodzeného svetla, takže sa uistite, že nábytok a záclony na oknách nebráni jeho prieniku do miestnosti.
- Umelé osvetlenie v provensálskej kuchyni by malo byť jednotné a mäkké. Aby ste to dosiahli, namiesto jedného silného lustra použite veľa malých spotrebičov (okrem hlavného lustra). Napríklad môžu byť reflektory, nástenné steny alebo jednoducho umiestnené okolo stolových lamp a podlahových svietidiel.
Pokiaľ ide o vzhľad svietidiel, odporúčame uprednostňovať kované, jednoduché kovové, drevené, prútené alebo tkaninové svietidlá. Dobre sa hodí a lampy so sklenenými a porcelánovými odtieňmi.
- Mimochodom, je lepšie zavesiť lustre nie v strede kuchyne, ale priamo nad jedálenským stolom. Takže jedáleň sa vizuálne oddeľuje od pracovného priestoru a stáva sa skutočným sprievodom.
Dekor, textil a doplnky
Jedná sa o detaily, ktoré vytvárajú útulnosť, takže každá malá vec by mala byť vybraná s ohľadom na interiér.
- Návrh kuchyne v štýle Provence je nepredstaviteľný bez množstva rôznych textílií: bielizne alebo hrubé bavlnené obrusy, svetlé biele záclony alebo záclony s klasickým potlačou, vankúše, kryty pre stoličky, uteráky a utierky. Tradičné motívy pre textílie sú kvetinová alebo kvetinová potlač, bunka Vichy a vzácny pás. Ideálne typy záclon: klasické, rímske, záclony-kaviareň.
Mimochodom, závesy môžu byť nielen na oknách: na spodnej časti headsetu môžete visieť voľne prechádzkové závesy (pozri foto) alebo ostrovný stôl.
- Jedlá sú vhodné pre najbežnejšie – od keramiky, porcelánu, dreva, liatiny, hliníka (s alebo bez smaltu).
- Dokonale dopĺňajú interiér prútené koše, hliníkové nádoby a drevené krabice, v ktorých môžete skladovať trivia domácnosti alebo ovocie-zeleninu.
- Vynikajúci v provensálskej kuchyni bude vyzerať “starý” nástenné hodiny. Obyčajne sú okrúhle, s rímskym ciferníkom, prípadne s nápismi vo francúzskych alebo tradičných kresbách provensálskych (levandule, kohútiku atď.).
- Pre dekoráciu steny ozdobné dosky, klasické maľby, drevené vinobranie, vtáčie klietky a kvety, napríklad sušená levanduľa.
- Nezabudnite zdobiť kuchyňu jedným alebo dvoma kohúty, napríklad vo forme falošných figurín alebo malieb.