Црно-бела шема боја није само супер-стилска, већ и универзална, јер је то за мале и велике кухиње, и за класичне и модерне ентеријере.
- Правилно користите ове две боје, чак можете исправити и неке недостатке у соби, на примјер, визуелно помјерати зидове или подићи низак плафон.
С друге стране, планирање дизајна црно-беле кухиње, можете направити доста грешака и умјесто спектакуларног ентеријера добијати опресиван и досадан вид. У овом материјалу наћи ћете 11 практичних савета за украшавање кухиње у монохромној палети и 50 инспирацијских фото-идеја.
11 савјета за дизајн црне и беле кухиње
Савет 1. Ставите улог на бело
Употреба црно-белих у једнаким дозама или употреба претежно црне је ризичан и сложен задатак. На крају крајева, у овом случају унутрашњост ризикује да постане превише суморна. Ако нисте сигурни у свој осећај укуса и мере, узмите као основу бијелу боју. Ово је нарочито потребно ако:
- Кухиња је мала (бели ће проширити простор);
- У њему нема довољно природног светла (лаке површине ће одражавати и повећавати светлост);
- Нисте спремни за свакодневно чишћење (чудно, бела боја је мања од црне);
- Планирате да украсите ентеријер у класичном стилу.
С друге стране, запамтите да је обиље бијелог такође непожељно, јер црне детаље у њему једноставно “растварају” и лишавају унутрашњост светлих контраста. Покушајте да се балансирате и придржавате процента црних и бијелих површина, рецимо 1: 3 или 1: 4.
Савет 2. Ако се плашите грешке, користите следећи сценарио за украшавање …
Украсите под у тамној боји, а зидови и плафон – бели. На фасадама слушалица најбоље је изабрати бело (барем горњи слој), али кецеља и, можда, и стони врх – у црној боји.
Савјет 3. Имајте на уму да су прашине, мрље, отисци прстију и друге загађиваче видљивији на тамним површинама
Сјајне површине су посебно прљаве. Да бисте помогли одржавању чисте кухиње, покушајте да изаберете практичне материјале, односно без олакшања, отпорне на влагу, отпорне прашине. На пример, за практичну подну плочу или природно дрво, које има антистатичка својства (то може бити паркет / паркет / паркет). Исто важи и за радне површине – предњи и пулт. Осим тога, за завршну обраду пода, тепиха и предпора, пожељно је користити материјале који имају плитки природни узорак или штампу. Тако, на примјер, за стол и горионицу може бити гранит или агломерат у мањем дијелу (види слику). На таквој позадини, мрвице, мрље и мрље ће бити знатно мање него на чисто црној површини.
Још једна сјајна идеја – дизајн пода и бочних црно-бијелих плочица.
Постоји још један начин – дизајн пода, бочице и столице у бијелој боји, а фасада слушалица – црном бојом.
Савет 4. Креирајте оптичке илузије како бисте повећали простор
Ако је црни елемент постављен на белу позадину, онда се чини да је пао у дубине. Ова оптичка илузија се може користити са предности. Ево неколико савета како то учинити:
- Ако су зидови обојени бијелим, а плафон … црни, онда ће се визуелно појавити више. Постоји и мање екстремни начин – украсити под тамним бојама и оставити зидове и плафонско светло.
- Ако су зидови и кухињски сет бели, а бочица је црна (погледајте слику испод), онда ће ово дати простор и створити дубински нишан ефекат у зиду.
- Ако су три зидова обојена бијелом бојом, а један зид (или фрагмент једног зида) је црн, дубље ће и кухиња ће изгледати већа.
Савет 5. Изаберите прави ентеријер
Црно-бела шема боја не одговара стилу Провенце, енглеске класике или Емпире стила. Али добро се слазе са следећим правцима:
- Арт Децо;
- Париски стил;
- Скандинавски стил;
- Хигх-тецх;
- Минимализам;
- Ретро поп (у комбинацији са црвеним и наранџастим бојама).
Савет 6. Креирајте чак и осветљење
У тамном вјештачком свјетлу с оштрим сенкама, црно-бијела кухиња неће изгледати угодно и није тако спектакуларна. Савршено осветљење црно-белог ентеријера је једнообразно, мекано, са неутралним или топлим белим светлом. Остварите овај лустер не ради, морате га допунити или замијенити рефлекторима постављеним дуж обода плафона. Такође, за стварање једнообразног освјетљења ће се помоћи зидни зидови или подне свјетиљке.
Савет 7. Користите монохроматске отиске и украсе
Бендови, стопала, зебра, полка дотс, цхецкеред, белешке и пиано кеис мотиви Цров – класични црно-бели принтови, који се савршено уклапају у црно-белом унутрашњост.
Иначе, под ће изгледати одлично црно-бијели кавез, састављен од квадратних плочица. Успут, ако га поставите дијагонално, простор ће се визуелно повећати.
У следећем одабиру фотографија можете видети неколико примера таквог пола.
Савет 8. Комбинујте необичне материјале и контрастне текстуре
Црно-бела кухиња може изгледати превише строга или досадна, јер у њој има само двије боје. Да бисте то избегли, покушајте да међусобно комбинујете различите материјале у текстури. На пример, фасаде горњег слоја кухињског сета могу бити сјајне, а доње – мат, као што је приказано на слици испод.
Такође, необични материјали ће помоћи у разноврсности ентеријера, на примјер, црног или белог мермера, цигле или текстуре дрвећа.
Савет 9. Додајте боје или металне акценте
Прекомерна тежина црно-беле кухиње ће помоћи у уклањању акцента у боји. На пример, то може бити зидни декор, вазе, посуђе, салвете испод плоча и било који други прибор. Најважније је да се не укључите у украшавање, како не би преоптерећивали самодовољан ентеријер.
- Комбинација црно-белих може се допунити готово било којом бојом и изгледат ће органски. Али посебно ефикасно са црно-белим бојама комбинује црвене, ружичасте, жуте и зелене боје.
Још један појам колико је лако да се црној и бијелој кухињи дода мало шик – у унутрашње металне акценте у боји злата, сребра, бакра или бронзе. Нарочито цоол ће изгледати детаљи о злату, рецимо, у облику ручица за намјештај, лампе или санитарије.
Савет 10. За декорацију зидова користите црно-беле фотографије
Црно-беле фотографије или графичке слике једноставно су креиране како би украшавале монохромне ентеријере. Само на зиду поставите један велики постер или неколико малих фотографија у кадру са пассепартоутом. И видећете како је ваша стилска кухиња постала.
Одлично се уклапају у црно-бели ентеријер и црно-беле зидне папире на једном од зидова. Ако је кухиња мала, онда позадину треба изабрати са перспективном сликом.
Савет 11. Да бисте омекшали црно-бели ентеријер и учинили га угодним, помоћи ће дрвним деловима
Топлота и природност дрвећа компензују тежину монохромне скале и учинит ће кухињу угоднијом. Може се користити дрвени под, радна плоча или намјештај. Посебно органски дрво се уклапа у скандинавски, минималистички или класични ентеријер.