Лятна кухня, независимо дали е просто беседка с барбекю или твърда конструкция с фурна, а комуникациите са сграда от първа необходимост във всяка област. В края на краищата, летния живот е немислим без барбекю, събиране навън и без сезонно съхранение на продуктите. В този материал ние представихме 11 съвета, 70 фото-идеи и няколко видеоклипа, които ще ви помогнат да създадете вашата перфектна лятна кухня.
Какви са летните кухни?
Те могат да бъдат разделени на три вида:
- Отворете (например, беседка за барбекю, тераса или вътрешен двор) – обикновена конструкция на рамката без изолация, често без стени (изцяло / частично) и дори покриви. В действителност, отворена лятна кухня е навес или беседка с барбекю / пещ и трапезария, която може да се използва само през лятото. Добре е, че е комфортно и готова да готви и има и да общуват с гостите в най-хубавите летни дни. Отворената кухня е по-лесна за изграждане, по-бърза и по-икономична от затворена кухня. През зимата лятна сграда с козирка може да се използва като склад за икономиката. Недостатъците на отворената кухня може да се нарече ограничен период на използване на конструкцията, както и липсата на защита на мебели, уреди и жители на кухнята от насекоми, дъжд, вятър и слънце. За зимата всички мебели и оборудване ще трябва да бъдат почистени в суха стая.
- Затворени (например, скара или веранда) – основната покрита сграда / пристройка с изолация и остъкляване, понякога дори отоплявана през цялата година. Всъщност това е истинска къща, състояща се от кухня и трапезария. Затворената лятна кухня е добра, защото е възможно да готвите и ядете в нея дори при лошо време с дъждове и ветрове. Благодарение на стените и покрива в тази къща можете да построите напълно оборудвана кухня с хладилник, микровълнова печка, газ/електрическа печка, мияч на чинии, Телевизия и други машини. Въпреки това, в топлите дни на готвене в затворена кухня ще бъде също толкова горещо, колкото в основната къща. Също така имайте предвид, че неговата конструкция ще ви струва повече от отворена конструкция.
- комбиниран – този тип строителство съчетава под един покрив открита и закрита стая. Също така в тази категория може да се отдаде на лятната кухня, съчетана с вана. Такава кухня е добра за всеки и има само няколко минуси – двойно сложно проектиране и увеличен бюджет.
Сега нека разгледаме характеристиките на отделни и прикрепени кухни:
- Свободно стояща – са добри, тъй като те ви позволяват да поставите огнището далеч от дома, така че миризми, дим и шум да не проникват в къщата. Изграждането на отделна лятна кухня има смисъл, ако имате достатъчно място в сайта, ако има, да речем, красива градина или езерце, ако искате да украсите територията с нова красива сграда.
- В непосредствена близост до дома – тераса или веранда може да се превърне в отлична лятна кухня, защото е много по-лесно и по-евтино да се построи (една стена вече е издигната) или преустройвана, а преместването между къщата и пристройката е много удобно. Вярно е, че минусът на лятна кухня на верандата / терасата е, че дим, топлина, мирис и петна от печката ще влязат в жилищните помещения, а част от кухнята ще остане.
11 съвета за изграждане, подреждане и проектиране на лятна кухня
Съвет 1. Изберете най-доброто място
Без значение колко внимателна и красива е вашата лятна кухня, нейното неспокойно местоположение на обекта може да усложни строителството и по-нататъшната експлоатация. Следователно, мястото е първото нещо, което трябва да помислите.
- От практична гледна точка е по-удобно, когато в близост до къщата се намира лятна кухня. Така че жителите на вилата са по-лесни за придвижване между обектите, а инженерните комуникации са по-евтини, по-бързи и по-лесни. От естетическа гледна точка обаче, по-добро място в близост до “атракциите” на обекта, които можете да се възхитите (например близо до езеро или градина). Също така бонусите са следните фактори: защита от вятъра, самота от очите на съседите и близост до дървета, които ще могат да оформят сградата и да създадат прохлада в нея в горещи дни.
- Неподходящи места за лятна кухня: на пътя, гараж, тоалетни, септични / компостни ями, кокошарник и други места, където вашата почивка могат да предотвратят неприятните миризми, шум, изгорели газове и др ..
Съвет 2. Грил, барбекю, пещ или пещ? Решете този проблем, преди да разработите / изберете проект за лятна кухня
- Ако печката е сърцето на кухнята на града, тогава грил, печене или печка може да се нарече сърцето на страната кухня. Преди да започнете да проектирате, помислете какъв вид огнище имате нужда: скара, фурна, пещ или пещ? Дали грилът е стационарен или преносим? На въглища или газ? С комин или без? Какъв е размерът и местоположението на източника на пожар? Много зависи от вашия избор – от вида на основата до формата на покрива. Така например, за изграждането на печка, ще трябва да се грижите не само за основата, комина и облицовката, но и да осигурите в проекта място за съхраняване на дърва за огрев.
За да разберете особеностите на различните видове улични фокуси, тази статия ще ви помогне.
Съвет 3. Искате ли да изградите сами лятна кухня бързо и ефективно? Изградете отворен павилион, изработен от дърво, със светъл покрив, без стените и печката
В този случай, вместо монолитна основа или пилотно-лентова основа, може да се освободи колонна основа. Самата конструкция ще се състои от 4 (или повече) подпори и един / двупластов покрив със светъл покрив, например поликарбонат. Това е много прост дизайн, който наистина можете да създадете със собствените си ръце само за няколко дни и с минимален бюджет.
В следващата селекция от снимки бяха представени опции за проектиране на прости летни кухни.
Въпреки това, има начин да се направи лятна кухня на ръка още по-бързо и по-евтино. Сгънете площадката за тротоарни плочи, монтирайте един или два големи чадъри, обзаведете мебели, поставете мивка и преносима скара и започнете да готвите!
Съвет 4. Наличието на изба не винаги е оправдано
От една страна, избата в лятната кухня е много полезна, защото е толкова удобно да се съхранява храна в хладилника. От друга страна, неговото създаване значително увеличава разходите и сложността на строителството. Особено, ако е отворена конструкция, защото тогава избата трябва да бъде изолирана и защитена от изтичане. Дори в основната къща без изба и изба можеш да направиш без това, какво можем да кажем за лятната кухня.
Съвет 5. Лятната кухня, фасадата на къщата и пейзажа трябва да бъдат украсени с един ключ
Изборът или разработването на чернова на лятната кухня, обмисляйки възможностите за нейното декориране, имайте предвид, че тя трябва да се комбинира с фасадата на къщата и други сгради на обекта. Така че ще създадете истински дахен комплекс и ще постигнете чувство за ред. Не е необходимо това да е 100% съвпадение на цвят, декорация, архитектура и стил, но обектите трябва да отразяват. По-долу на снимката е пример за модерна лятна кухня на терасата на дървена къща от бар.
- Колкото по-близо е лятната кухня до къщата, толкова по-сходни трябва да са и двете сгради.
- Ако сайтът има обект, който е изваден от “общата картина”, да речем, набързо изградена сауна, тогава дизайнът на лятната кухня може да бъде планиран по такъв начин, че да съчетава елементи, бани и къщи. Така че някои хаотични разработки ще бъдат коригирани.
Съвет 6. Сексът трябва да бъде особено практичен
В отворения кухненски под може да се облича:
- Дървена дъска, покрита с масло или восък за работа на открито (лакът ще се влоши, тъй като във времето ще започне да се напуква и ще изисква обновяване на покритието).
- Подова плоскост (изработена от дърво-полимерна композиция).
- Каменни или специални улични плочки. Вярно е, че такъв етаж изисква силна основа и голям бюджет.
В затворена кухня можете да използвате същите материали, както и традиционните керамични плочки и порцеланови камъни.
- Между другото, ние препоръчваме да се въздържат от твърде тъмни под, защото на нея трохи, мръсотия и локви на вода ще бъде особено забележим.
- Ако подът на отворената кухня ще има малък наклон (1-2 см), дъждовната вода, която попадне вътре, ще се отцеди.
Съвет 7. Придържайте се към правилото на “работещия триъгълник” при планирането на кухнята
В подредбата на кухнята има правило на т.нар. “Работен триъгълник”, който се състои в това, че трите работни зони (мивка, печка и хладилник) трябва да бъдат в разумна близост един до друг, образувайки триъгълник. В идеалния случай той трябва да е равномерен. Благодарение на това разположение на зоните, кухнята е най-удобната.
- В лятната кухня това правило не винаги е приложимо в чиста форма, защото може да бъде твърде малък, тесен, удължен, неправилна форма, вместо плочата в нея често се използва печка, скара или фурна и хладилника и не е необходимо да бъде. Независимо от това, опитайте се да стигнете възможно най-близо до идеалното и да не изграждате работни участъци на една линия.
Така например, ако в лятната кухня източникът на огън е огнище и се извършва извън неговите граници, тогава площта за измиване и подготовка на продуктите трябва да бъде инсталирана възможно най-близо до изхода.
- Ако кухнята е малка, тогава можете да изградите кухня L-образна. За тясна кухня (например на верандата) може да е подходящо двуредово оформление. В квадратна кухня най-успешно се вписва в U-образно оформление.
Ако вашата лятна кухня е възможно само едноредово оформление, тогава е по-удобно да се помогне на компактен мобилен остров / полуостров.
Съвет 8. Трапезарията трябва да бъде на най-малко 2 м от барбекю / печка
В идеалния случай разстоянието между масата за хранене и барбекю / пещ / скара трябва да е около 3 м. В този случай, дим, топлина и миризма няма да наруши пътници и чипс, пепел и искри не развалят гледката на трапезарията.
Съвет 9. Използвайте мебели, които могат да издържат на уличните условия
В кухненски бокс и трапезария мебели до лятната кухня трябва да издържат на висока влажност и температурни промени, така че от луксозни дървени мебели, мебели от ламинирано ПДЧ / MDF и мебели тапицирано на кожата трябва да се изхвърли.
Но за лятна кухня са подходящи следните опции:
- Мебелни фурнировани мебели от MDF;
- Дървени градински мебели (особено подходящи за сгъваеми конструкции, които в края на летния сезон лесно могат да бъдат преместени в килера);
- Ковани мебели за градината;
- Мебели от неръждаема стомана (ако не искате да почиствате кухненския комплект за зимния период, изберете мебели от неръждаема стомана);
- Плетени мебели от естествена лоза, ратан или пластмаса;
- Пластмасови мебели (напр. Поликарбонат).
По-долу е даден пример за дизайн на лятна тераса с всички сезони от неръждаема стомана.
В тази колекция от снимки можете да видите идеите за обзавеждане на лятна трапезария.
Съвет 10. Разпределете светлинните източници равномерно
Често летните жители забравят да отделят достатъчно внимание на осветяването на лятната кухня. Но с негова помощ можете да създадете истински уют и комфорт.
- В идеалния случай изкуствената светлина през нощта трябва да бъде мека, еднаква и многослойна. За тази стая не трябва да покрива полилей, както и няколко лампи: етаж / висулка лампи, стенни аплици, точка място, закачалки, настолни лампи, лампиони и / или гирлянди и светлини.
- С помощта на светлината можете да разделите пространството на зони, например в кухнята и трапезарията. Така че през вечерните ястия ще имате възможност да скриете работното място на тъмно и да осветите само красива маса.
- За да го направите удобно да готвите вечер, задайте фоновото осветление точно над работната зона. Ако се ограничите до лампата, поставена зад нея, по време на готвене гърбът ще затвори светлината.
- За осветяване на отворена лятна кухня са подходящи метални, пластмасови, дървени и ракита с допълнителна защита от вода. В идеалния случай това трябва да е градинско осветление.
- Около лятна кухня и по пътеката можете да инсталирате светлини, които работят върху слънчеви панели. През деня натрупват енергия и вечер те автоматично се включват. Вярно е, че те дават малко светлина, но в облачни дни те изобщо не се зареждат.
Съвет 11. Колкото по-зелено е около сградата, толкова по-добре
- С жив плет, перголи или завеси с къдрави растения, можете да направите лятна кухня по-усамотена, да затворите ревюто на грозни места на сайта.
- Декоративни насаждения, цветни лехи и храсти могат да обозначат границите на зоните, да скрият основите и просто да декорират лятната кухня и цялостния изглед на територията.
- Е, ако растенията ще украсят и интериора. Например, може да са високи дървета в саксии и Topiary.
- За да запишете дърветата на място, лятна кухня може да бъде построена дори наоколо или да заобикаля дърветата. Следващите снимки ясно показват тази техника.
И някои по-красиви снимки за вдъхновение
И накрая, предлагаме да получите идеята за дизайн от селекция от най-оригиналните летни кухни на вили и къщи.
И накрая, ние представяме лятната кухня, която има цял куп интересни подробности, като например: регулируема височина Marquis, тераса, бар пясъчник имитации стъклописи, както и скара с ефекта на огъня.
А за тези, които планират да построят лятна кухня със собствени ръце, препоръчваме ви да видите следващия избор на видеоклип.