Љетна кухиња, без обзира да ли је проста сјеница са роштиљем или чврста структура са пећницом и комуникацијама, зграда је прва потреба у било којој области. На крају крајева, летњи живот је незамислив без роштиља, окупљања напољу, али и без сезонске заштите производа. У овом материјалу представили смо 11 савета, 70 фото-идеја и неколико видео снимака који ће вам помоћи да креирате савршену летњу кухињу.
Које су летње кухиње?
Могу се подијелити на три типа:
- Отворени (на пример, сјеница на роштиљу, тераса или патио) – једноставна структура рама без изолације, често без зидова (потпуно / делимично) и чак кровова. У ствари, отворена љетна кухиња је надстрешница или газебо са роштиљем / пећницом и трпезаријом, који се могу користити само током лета. Добро је што је угодно и спремно за кување, а постоји и да комуницира са гостима у финим љетним данима. Отворену кухињу је лакше градити, брже и економичније од затворене кухиње. Зими, летња зграда са надстрешницом може се користити као спремиште за привреду. Недостаци отворене кухиње се могу назвати ограниченим периодом коришћења објекта, као и недостатак заштите намештаја, уређаја и становника кухиње од инсеката, кише, ветра и сунца. За зиму, сви намјештај и опрема морају бити очишћени у сувој соби.
- Затворено (на пример, грилл кућа или веранда) – главна покривена зграда / анекс са изолацијом и застакљењем, понекад чак и грејањем током целе године. Заправо, ово је права кућа која се састоји од кухиње и трпезарије. Затворена љетна кухиња је добра у томе што је могуће кухати и јести у њој чак иу лошем времену са кишама и вјетром. Захваљујући зидовима и крову у овој кући можете изградити комплетну кухињу с фрижидером, микровалном, гас/електрични штедњак, машина за прање судова, ТВ и друге машине. Међутим, у топлим данима кувања у затвореној кухињи биће исто тако вруће као у главној кући. Такође, имајте на уму да ће његова изградња коштати више од отворене градње.
- Комбиновано – овај тип конструкције комбинира под једним кровом отворену и покривену просторију. Такође у овој категорији може се приписати летњој кухињи, у комбинацији са купатилом. Таква кухиња је добра за све и има само неколико минуса – двоструко сложен дизајн и повећани буџет.
Сада погледајмо карактеристике одвојене и спојене кухиње:
- Одвојено – су добри у томе што вам омогућавају да поставите огњиште од куће тако да мириси, дим и бука не продиру у кућу. Изградња одвојене летње кухиње има смисла ако имате довољно простора на локацији, ако има, рецимо, прекрасан врт или рибњак, ако желите украшити територију новом лијепом зградом.
- Приближавајући се кући – тераса или веранда могу постати одлична летња кухиња, јер је много лакша и јефтинија за изградњу (један зид је већ подигнут) или је поново опремљен, а кретање између куће и анекса је врло згодно. Истина, минус летње кухиње на тераси је да ће дим, топлота, мирис и мрље из пећи ући у станове, а део кухиње ће остати у току.
11 савета за изградњу, уређивање и пројектовање летње кухиње
Савет 1. Изаберите најбоље место
Без обзира колико је ваша пажња и лепа летња кухиња, његова несрећна локација на локацији може компликовати изградњу и даљу експлоатацију. Дакле, место је прва ствар о којој треба размишљати.
- Са практичне тачке гледишта, погодније је када се летња кухиња налази у близини куће. Дакле, становници виле су лакше кретати између објеката, а инжењерске комуникације су јефтиније, брже и лакше. Међутим, са естетске тачке гледишта, боље место у близини “атракција” локације, на које можете да се дивите (на пример, близу језера или баште). Такође, бонусе су следећи фактори: заштита од вјетра, самота од очију суседа и близина дрвећа која ће моћи да окреће зграду и створи хладноћу у врелим данима.
- Неупотребљива места за летњу кухињу: у близини пута, гараже, тоалета, гвождја, компостних јама, пилећа колача и других места на којима су ваши непријатни мириси, бука,
Савет 2. Роштиљ, роштиљ, рерна или пећница? Решите ово питање пре него што почнете са пројектовањем летње кухиње
- Ако је пећина срце градске кухиње, онда се роштиљ, шпорет или пећ може назвати срцем кухиње у земљи. Пре него што почнете са пројектовањем, размислите какав вам је потребан огњиште: роштиљ, лака, пећница или комплекс пећи? Да ли је грилл стациониран или преносив? На угљу или гасу? Са димњаком или без? Која је величина и локација извора ватре? Пуно зависи од вашег избора – од врсте основе до облика крова. Тако, на пример, за постављање пећи, морат ћете водити рачуна не само о темељима, димњаку и окренутим, већ ио томе да у пројекту обезбедите место за складиштење огревног дрвета.
Да бисте схватили посебности различитих врста уличног фокуса, овај чланак ће вам помоћи.
Савет 3. Да ли желите да направите летњу кухињу брзо и економично? Изградити отворени павиљон од дрвета, са лаким кровом, без зидова и пећи
У овом случају, умјесто монолитне основе или скелета и трака, може се издати стубна основа. Сама конструкција ће се састојати од 4 (или више) носача и крова са једним или двоструким нагибом са лаким кровом, на примјер, од поликарбоната. Ово је врло једноставан дизајн, који заиста можете направити сопственим рукама за само неколико дана и са минималним буџетом.
У следећем избору фотографија представљене су опције за дизајн једноставних летњих кухиња.
Међутим, постоји начин како се летња кухиња ручно брже и јефтиније. Прекривајте локацију плочника, инсталирате један или два велика кишобрана, уредите намјештај, уградите умиваоник и преносни роштиљ и почните кувати!
Савјет 4. Присуство подрума није увијек оправдано
С једне стране, подрум у летњој кухињи је веома користан, јер је тако прикладно хранити храну у фрижидеру. С друге стране, његово стварање значајно повећава трошкове и сложеност изградње. Нарочито ако је отворена конструкција, јер ће тада подрум морати бити изолиран и заштићен од цурења. Чак иу главној кући без подрума и подрумом можете без посла, шта можемо рећи о летњој кухињи.
Вијеће 5. Љетна кухиња, фасада куће и пејзаж треба украшити једним кључем
Избор или израда нацрта летње кухиње, размишљајући о могућностима за декорацију, имајте на уму да би требало комбиновати са фасадом куће и другим зградама на локацији. Стога ћете створити стварни дацха комплекс и постићи осећај реда. Није неопходно да је ово 100% случајност у боји, декорацији, архитектури и стилу, али предмети морају одјекивати. Испод на слици је пример модерне љетне кухиње на тераси дрвене куће из бара.
- Што је ближа летња кухиња у кући, сличније би требало бити и зграде.
- Ако сајт има објекат који је избачен из “опће слике”, рецимо, на брзину израђену сауну, онда се дизајн летње кухиње може планирати тако да комбинује карактеристике и купке и куће. Дакле, неки хаотични развој ће бити коригован.
Вијеће 6. Сек треба посебно бити практичан
На отвореном кухињском поду може се обложити:
- Дрвена плоча, прекривена уљима или воском за рад на отвореном (лак ће учинити још горе, с временом ће почети пуцати и захтевати обнављање превлаке).
- Терасирана плоча (направљена од композитног дрвета и полимера).
- Камен или специјална улична плочица. Истина, такав под потребан је снажан темељ и велики буџет.
У затвореној кухињи можете користити исте материјале, као и традиционалне керамичке плочице и порцуланске камене посуде.
- Иначе, препоручујемо да се уздрмимо од превише тамног пода, јер ће на њему посебно бити видљиве мрвице, прљавштина и базе воде.
- Ако ће под отворене кухиње имати мали пад (1-2 цм), кишница која ће ући ће се одвести.
Савјет 7. Држите се правила “радног троугла” приликом планирања кухиње
У уређењу кухиња постоји правило тзв. “Радни троугао”, који се састоји у чињеници да три радне зоне (умиваоник, шпорет и фрижидер) треба да буду у разумној близини једна од друге, формирајући троугао. Идеално би требало да буде једнакост. Захваљујући овом уређењу зона, кухиња је најповољнија.
- У летњој кухињи ово правило није увек применљиво у својој чистој форми, јер то може бити сувише мала, уски, издужени, у неправилном облику, уместо плоче у њој се често користи штедњак, роштиљ или шпорет, и фрижидер и не мора бити. Упркос томе, покушајте да се приближи идеалу и не изградите радна подручја у једној линији.
Дакле, на пример, ако је у вашој љетној кухињи извор ватре лакши и изврсен изван граница, онда подручје прања и припреме производа треба поставити што ближе излазу.
- Ако је кухиња мала, онда можете направити кухињу у облику слова Л. За уску кухињу (на примјер, на веранди) може бити прикладан дворедни распоред. У квадратна кухиња најуспешније се уклапају у облику слова У.
Ако вам је летња кухиња једино могуће једнослојног изгледа, онда га учините бољим за помоћ компактном мобилном острву / полуострву.
Савет 8. Трпезарија треба да буде најмање 2 м од роштиља / штедњака
У идеалном случају, растојање између трпезарије и роштиља / пећнице / грила би требало да буде око 3 м. У том случају дим, топлота и мириси неће сметати туристима, а чипс, пепео и варнице неће покварити изглед трпезарије.
Савет 9. Користите намештај који може издржати уличне услове
У кухињом и трпезаријом дневне собе са летње кухиње морају да издрже високе влажности и температуре промене, тако да од луксузног дрвеног намештаја, намештај од ламинираног иверице / МДФ и намештаја тапацираног тканином или кожом треба одбацити.
Али за летњу кухињу одговарајуће су следеће опције:
- Фурнирани намештај од МДФ-а;
- Намештај од дрвеног врта (посебно погодан за преклопне конструкције, који се на крају летње сезоне може лако пребацити у оставу);
- Ковани намештај за спаваће собе;
- Намештај од нехрђајућег челика (ако не желите да очистите кухињски сет за зимски период, изаберите намештај од инока);
- Вицкер намештај израђен од природне лозе, ратана или пластике;
- Пластични намештај (нпр. Поликарбонат).
Испод је пример дизајна летње терасе са комплетним сетом од нехрђајућег челика.
У овој колекцији фотографија можете видети идеје о опреми летње трпезарије.
Савет 10. Дистрибуирајте изворе светлости равномерно
Често летњи становници заборављају да посвете пажњу осветљавању летње кухиње. Али с његовом помоћи можете створити стварну удобност и удобност.
- Идеално, вештачко светло у вечерњим сатима требало би да буде мекано, равномерно и вишеслојно. Због тога, просторију не треба осветлити ни један лустер, већ неколико лампи: светла за подове / висе, зидне сконце, спот свјетла, вешалице, столне сијалице, подне сијалице и / или вијенци сијалица.
- Уз помоћ светлости, можете поделити простор у зоне, на пример, у кухињи и трпезарији. Тако ћете имати прилику током вечерњих јела да сакријете радно подручје у мраку и лагано само прекрасан сто.
- Да бисте били удобни за кување у вечерњим сатима, поставите позадинско осветљење директно изнад радне површине. Ако се ограничите на уграђену лампу иза ње, током кувања леђа ће затворити светло.
- За осветљење отворене летње кухиње погодни су метални, пластични, дрвени и плетени уређаји са додатном заштитом од воде. У идеалном случају, то би требало да буде баштенска светла.
- Око летње кухиње и дуж пута можете поставити светла која раде на соларним панелима. Током дана акумулирају енергију, а увече се аутоматски укључују. Истина, мало дају светлост, али у облачним данима уопште не наплаћују.
Савјет 11. Што је зеленије око зграде, то боље
- Уз помоћ Хедгес, пергола или екрана са пењања биљака можете направити више усамљено љетну кухињу, близу прегледа ружно земљишта простора.
- Декоративне плантаже, цветне кревете и грмље могу означити границе зона, сакрити темеље и једноставно декорирати летњу кухињу и укупни поглед на територију.
- Па, ако ће биљке украсити и унутрашњост. На пример, могу бити високе дрвеће у посудама и топиари.
- Да бисте сачували стабла на локацији, летња кухиња може се изградити чак и заобићи дрвеће. Следеће фотографије јасно показују ову технику.
И још лепших фотографија за инспирацију
Коначно, предлажемо да добијете идеју о дизајну из избора најоригиналнијих летњих кухиња викендица и приватних кућа.
Коначно, представљамо летњу кухињу, која има гомилу занимљивих детаља, као што су: подесив по висини Маркуис, тераса, бар пешчара имитација витража, као и роштиљ са дејством ватре.
А за оне који планирају изградњу летње кухиње сопственим рукама, препоручујемо да видите следећи видео избор.